Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Київські тополі зникнуть?

Екологи переконані: Пух — ще не привід позбуватися найважливіших очисників повітря у містах
23 червня, 2015 - 12:05
ФОТО МИКОЛИ ТИМЧЕНКА / «День»

Цього року через велику кількість пуху столична влада вирішила замінити київські тополі іншими видами дерев. Відповідний проект рішення вже зареєстрований у Київській міській раді. Але екологи наполягають, користь від тополь значно перевищує шкоду.

«Тополя має такі екологічні властивості, яких не має жодне інше дерево, — розповідає експерт організації «Екологія—Право—Людина» Катерина Норенко. — Один екземпляр за сезон може ввібрати до 50 кілограмів сажі, на противагу каштану, який абсорбує лише близько 16 кг. Якщо Київ залишать без тополь на тривалий період — ми отримаємо іншу проблему, адже вдихання великої кількості сажі призводить до звуження дихальних шляхів. Якщо людина зазнає впливу сажі постійно — це незворотний процес, що призводить до задишки. Крім цього, одна тополя за сезон виробляє стільки кисню, скільки потрібно одній людині на рік. Звісно, у місцях, де тополі досягли поважного віку, їх треба замінювати, але лише на нові тополі».

На сайті служби «Контактний центр міста Києва» розмістили опитування, де кияни можуть висловити свою думку про необхідність заміни тополь та про те, які дерева варто висадити замість них. Катерина Норенко здивована вибором можливих варіантів нових дерев.

«Серед можливих варіантів там зазначена акація. Цей вид — нехарактерний для природних екосистем України, він дуже швидко поширюється і захоплює нові території. В країнах ЄС це карантинний вид, там діють програми знищення акацій як небезпечного зразка. Також у голосуванні пропонують клен канадський. Ним також у жодному разі не можна замінювати тополі. Він заполоняє практично всі екосистеми, витісняє інші види та збіднює наше біорізноманіття. На мою думку, найкраще висадити нові тополі. Є види, які не дають пуху. Загалом же у період цвітіння тополь вулиці варто поливати водою, тоді пух не буде розлітатися. Із ситуації, що склалася є багато виходів, тому не варто приймати рішень поспіхом»,— упевнена еколог.

Ще один момент — багато київських тополь є частиною природоохоронних об’єктів, тому їх вирубка піде у розріз з чинним законодавством. «Я нарахував близько 20 парків Києва, на території яких зростають тополі та які є об’єктами природно-заповідного фонду, — розповідає заступник голови Національного екологічного центру Олексій Василюк. — Ми вже звернулися з поданням до Київської міської ради про заборону вирубування тополь, але тепер нам треба чекати місяць, щоб це подання розглянули й ухвалили щодо нього відповідне рішення».

Хоча рішення про заміну тополь ще не прийняте міською радою, вирубка тополь уже розпочалася на бульварі Тараса Шевченка. Тим не менш, екологи сподіваються, що частину тополь у Києві все ж вдасться зберегти.

Олена БЕРЕЖНЮК, «День»
Газета: 
Рубрика: