З 28 по 31 січня громадська організація «Вікімедіа Україна» вже увосьме проводила марафон з наповнення українськомовного розділу Вікіпедії новими публікаціями. Уп’яте долучилися до цієї ініціативи і мешканці містечка Бар, що на Вінниччині. За чотири дні вікіпедисти зі стажем та новачки-студенти написали і розмістили на сайті Вікіпедії 30 оригінальних статей про наукові розробки, архітектурні пам’ятки та видатних земляків. Серед них публікації про мексиканську скульпторку українського походження Тосю Маламуд, видатного лікаря Ювеналія Касько, радянського і польського воєначальника Войцеха Бевзюка, білоруського архітектора з українським походженням Євгена Ясногородського та інші.
Ініціатором проведення Вікімарафону стала викладачка Барського професійного будівельного ліцею Галина Качуровська. Вона вже багато років створює, редагує та доповнює дописи у Вікіпедії. Каже, що інтерес до наповнення україномовного ресурсу спершу захопив її, вона «заразила» ним колег, а всі разом — студентів. Так у жовтні 2019 року на базі Барського професійного будівельного ліцею вони зорганізували освітній клуб «Educational Club WikiBar». Його мета популяризувати просвітницьке волонтерство та напрацьовувати базу редакторів для української версії Вікіпедії.
«Дуже важливо, що наше місто приєдналося до цього проєкту, адже завдяки цьому, про Бар, його довколишні села, з’явилося чимало статей, — розповідає Галина Качуровська. — Маємо надію, що сучасна молодь зацікавиться такою енциклопедичною діяльністю та надалі буде підтримувати розвиток української Вікіпедії. Адже написання статті для цього ресурсу — це не традиційний студентський реферат, такий вид роботи дає учням та студентам можливість виконати роботу не «на оцінку», а для користі суспільству. Текст, який кожен з них напише (створить, відредагує, перекладе), бачитиме уже не тільки викладач, а значно ширше коло людей. Окрім того, ім’я (псевдонім, нікнейм) кожного автора статті фіксується в історії її редагувань, що забезпечує ньому можливість позитивно зарекомендувати себе у майбутньому».
На сьогодні учасниками клубу є учні, викладачі, бібліотекар Барського будівельного ліцею, також учні та вчителі шкіл міста Бара, студенти та викладачі Барського гуманітарно-педагогічного коледжу ім. М. Грушевського. Керують процесом тренери EC WB Галина Качуровська, Лідія Дейбук та Ірина Лапчук. Вони періодично беруть участь у різних online-конкурсах та тематичних тижнях, залучають студентів. Наприклад, у рамках ініціативи «Вікі любить пам’ятки — 2020» саме студенти відфотографували і наповнили базу архітектурних пам’яток Вінниччини у Вікіпедії. Зараз вони готуються до наступної ініціативи «Вікі любить землю», під час якого треба буде зробити фото природоохоронних об’єктів. Конкурс відбудеться навесні.
До слова, україномовний розділ Вікіпедії молодший за свого американського колегу на 3 роки. Його створили 30 січня 2004 року. За 17 років українська Вікіпедія стала найбільшою з наявних енциклопедій українською мовою: у 2008 році дописувачі створили 100 тисяч статей, а у 2020 — вже 1 мільйон. За кількістю статей Вікіпедія українською перебуває на 17-му місці серед 317 мовних розділів. Ресурс входить до десяти найбільш відвідуваних сайтів в Україні, де є єдиним некомерційним проєктом. У середньому за 2019—2020 роки її переглядали понад 50-60 млн разів щомісяця, 90% переглядів — з території України.