Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Ливнівки» (не)винні

Чернігівці оговтуються після руйнівної негоди й підраховують збитки
4 липня, 2018 - 12:07
ФОТО APOSTROPHE.UA

Зранку 30 червня внаслідок зливи, коли менш, ніж за годину випала понад місячна норма опадів, деякі вулиці Чернігова перетворилися на бурхливі річки. Подекуди рівень води сягав метр-півтора, зливова каналізація міста, вочевидь, не справлялася з такими обсягами й навантаженням, і як наслідок — підтоплені цілі мікрорайони, вулиці, будинки.

До відкачування води задіяли спецтехніку комунальників та МНС, рятувальники допомагали людям здійснити евакуацію. Жителі багатоповерхівок у численних постах на «ФБ» повідомляли, що не можуть додзвонитися до працівників жеків і самі вичерпують відрами воду з дахів, а дехто розміщав фото затоплених до самого даху автомобілів.

Загалом відбулося підтоплення ста десяти господарств та закладів на 40 вулицях міста. Як повідомив речник ДСНС Роман Хропатий, із цих територій та будинків відкачали 7 тис. кубічних метрів води. В приватному будинку на вулиці Київській, 25, через негоду впала стіна (сама будівля зведена з дерева, але пізніше обкладена цеглою). Злива підмила фундамент і затопила підвали 3-ї міської поліклініки та обласної наукової бібліотеки імені Короленка (працівники виносили воду відрами). Постраждала інфраструктура міського пляжу, що офіційно відкрився всього кілька тижнів тому, майже весь привезений кварцовий пісок змило.

З понеділка постраждалі можуть звертатися з заявою до КП «Новозаводське» й КП «Деснянське», працівники яких проводитимуть перевірки домогосподарств і розглядатимуть можливість виплати компенсації.

Водночас чернігівці самоорганізувалися для збору допомоги: продуктів, теплих речей, взуття, постільної білизни тощо. Один із пунктів зі збору допомоги розташовано в Навчально-реабілітаційному центрі №2, де отримала прихисток частина евакуйованих. «У працівників нашого центру була відпустка, але частина педагогів вийшла на роботу, — розповідає директор центру Регіна ГУСАК. — Поки що плануємо розмістити людей на тиждень».

Про причини надзвичайної ситуації в Чернігові можна почути такі думки: «На вулицях, де прокладена зливова каналізація, вранішній потік дощової води швидко забив решітки та труби зливової каналізації сміттям, невеликим камінням та піском. Наразі проводиться розчищення «ливнівок» та огляд мережі, задіяна необхідна техніка та працівники. Загалом обслуговування зливової каналізації в місті проводиться комунальниками на регулярній основі», — повідомила прес-служба Чернігівської міської ради.

Загальна довжина зливової каналізації в Чернігові охоплює орієнтовно 20% площі міста. «Щоб зробити нормальну зливову каналізацію, треба орієнтовно 20 млрд гривень», — каже заступник міського голови Андрій ЧЕРНЕНКО.

«Хочу відзначити важливий момент, що свідчить про справність зливової системи, — зауважує начальник управління ЖКГ міської ради Ярослав КУЦ. — За кілька годин після дощу вода пішла з вулиць, тобто «ливнівка» її пропустила. Якби були проблеми, вода не зійшла б так швидко». За словами пана Куца, міська влада мала наміри провести будівництво мереж зливової каналізації по вул. Реміснича та Коцюбинського, а також провести реконструкцію мереж зливової каналізації від вул. Рокоссовського до просп. Перемоги. Проте кошти є тільки на проектні роботи. Їх виконають уже цього року.

З’ясувалося також, що негода накоїла лиха на історичних пагорбах Чернігова — Болдиних горах. Бурхливі потоки розмили деякі ділянки грунту на Валу, на гірці неподалік Меморіалу слави й Вічного вогню, біля підніжжя Єлецького Свято-Успенського монастиря. Там працюють фахівці КП «Зеленбуд», засипають провалля й вивчають питання про водовідведення на схилах.

Вікторія СИДОРОВА, Чернігів
Газета: 
Рубрика: