Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Марш за «вірних»

30 міст України долучилося до щорічної акції захисту прав тварин
6 вересня, 2021 - 14:04

Щоразу організатори акції ставлять нові завдання та виклики, та з року в рік мігрує одна і та ж вимога до чиновників – покращити законодавство щодо захисту тварин від жорстокого поводження. Учора, 5 вересня, підтримати цей заклик від ініціатора маршу, гуманістичного руху UAnimals, зголосилися Київ, Черкаси, Вінниця, Сєвєродонецьк, Чернігів, Тернопіль, Львів – загалом 30 міст України. Зоозахисна акція відбулася навіть в Антарктиді – на нашій станції «Академік Вернадський».

«Бо захист тварин на часі, і тисячі не готові мовчати, коли задля розваг мучать тварин, коли живодерів виправдовують суди, а закони саботуються тими, хто має їх контролювати. Ми повинні об’єднатися заради того, щоби захистити життя та зупинити жорстокість, і показати, що людей, яким небайдуже до тварин в нашій країні, – справді багато», - пояснювали в UAnimals.

ПОЛІПШЕННЯ ЗАКОНОДАВЧОГО ЗАХИСТУ

Також учасники Всеукраїнського маршу за права тварин в інших містах звернулися до президента України Володимира Зеленського, прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля та депутатів Верховної Ради України з вимогою законодавчої заборони цирків із тваринами, контактних зоопарків, дельфінаріїв, хутрових ферм і притравочних станцій. У деяких містах підписували звернення до своїх міських рад із вимогами захисту тварин. Крім цього, учасники маршу підтримували Харків у боротьбі із комунальним підприємством, котре зооспільнота називає не інакше, як живодерня. До речі, жорстоке поводження з безпритульними тваринами у харківському КП визнав навіть суд. 

Харків’яни теж долучилися до акції захисту прав чотирилапих. І разом із загальними вимогами протестувальників щодо поліпшення зоозахисного законодавства, вимагали відсторонення Юлії Шаповалової з посади директора Харківського КП «Центр поводження з тваринами».

«Навіть після законодавчої заборони евтаназії ми розуміємо, що в Харкові нічого не зміниться, якщо не змінити керівництво профільного підприємства, яке займається тваринами, - коментувала у фейсбуці віцепрезидентска Асоціації зоозахисних організацій України Марина СУРКОВА. – За 12 років роботи воно набуло іміджу живодерні. Тим самим спаплюживши імідж нашого міста! За 12 років в застінках КП «Центр поводження з тваринами» було вбито близько 100 тисяч собак і котів! Щорічно з підприємства на утилізацію вивозять близько 70 тон трупів тварин. Помножте на 12 років... Ми вважаємо, що особа, яка товаришує з догхантерами і просуває ідеологію ненависті і винищення безпритульних тварин, пропагує евтаназію, навіть зараз, коли вона заборонена, і застосовувала масову евтаназію протягом 12 років, не може очолювати підприємство, яке відтепер повинно працювати гуманно».

ОСОБЛИВА УВАГА – ДО ХАРКОВА

Між тим, роботою харківського підприємства стурбовані й народні депутати. Так, за ініціативою парламентського екологічного комітету ще у вересні 2019 року готувалося звернення до харківського міського голови з листом, в якому вказувалося на численні порушення комунальним підприємством «Центр поводження з тваринами».

«Зокрема, на факти незаконного вилову котів і собак, навіть тих, що мають власників, на недотримання санітарно-епідеміологічних правил та норм утримання тварин, неможливості отримання тварини безкоштовно, що призводить до переповнення притулку та подальшої безпідставної евтаназії тварин, - коментувала «Дню» народний депутат, членекокомітету Юлія ОВЧИННИКОВА. – Комітет екології рекомендував, з метою забезпечення належного функціонування КП «Центр поводження з тваринами», забезпечити участь громадських зоозахисних та природоохоронних організацій у роботі його консультативних та дорадчих органів, а також безперешкодний доступ їхнім представникам на територію утримання тварин. Зараз змінився склад органу місцевого самоврядування, а тому є надія на зміну політики роботи підприємства. Тим більше у світлі прийнятого законопроекту 2351, яким буде заборонена евтаназія як метод регулювання чисельності безпритульних тварин. Ми постійно на зв’язку з харківськими зоозахисниками і моніторимо ситуацію. Наразі за ініціативи депутатів Харківської міської ради керівництвом міста створюється робоча група щодо дослідження роботи КП «Центр поводження з тваринами». В умовах децентралізації ми не можемо втручатися в діяльність органів місцевого самоврядування і впливати на їхні рішення. Проте з ініціативою реорганізації підприємства давно виступають харківські зоозахисники. Сподіваємося, що міська влада Харкова прийме рішення на користь тварин, звільнить директора Центру, під керівництвом якої було знищено багато десятків тисяч тварин, і реорганізує підприємство».

НЕБЕЗПЕЧНА СПІВПРАЦЯ

Тож вимоги харківських протестувальників цілком слушні та обґрунтовані. А вимоги до змін у Харкові від інших міст мають своє пояснення. Харківський досвід може поширитися на інші міста країни. Перший у цьому списку – Київ. Кілька тижнів тому у Київській міській державній адміністрації відбувся круглий стіл нібито щодо обміну досвідом щодо гуманного поводження з тваринами у містах. Однією із доповідачів стала директорка харківського підприємства. Як описувала перебіг подій зооволонтерка Юлія ТРУСАНОВА, учасники зустрічі підтримали методи зменшення кількості бездомних тварин, випробувані у Харкові. А це евтаназія цуценят і дорослих несоціальних собак…

За пропозицією керівниці КП «Київська міська лікарня ветеринарної медицини» Наталії Мазур комунальні підприємства Києва, Одеси, Вінниці та Харкова планують об’єднатися в асоціацію комунальних підприємств України, що буде займатися питаннями безпритульних тварин.

У Постійній комісії із захисту тварин у КМДА вже відреагували на таку ініціативу, проголосувавши проти співпраці із харківським КП. Також звернулися до мера і департаменту благоустрою міської адміністрації розібратися у ситуації.

Звісно, обмін досвідом між містами потрібен, але з якою метою і заради яких змін?

Інна ЛИХОВИД, фото Миколи ТИМЧЕНКА, «День»
Рубрика: