Відповідне доручення Кабінет Міністрів підготував у лютому цього року, а днями відбулася робоча зустріч представників Організації економічного співробітництва та розвитку, яка проводить це дослідження з 2000 року, та чиновників Міністерства освіти і науки. Тестування PISA (Program for International Student Assessment) проводять кожні три роки — так, наприклад, 2015 року в дослідженні взяли участь понад 70 країн.
Українські школярі долучаться до опитування вперше. Учні дев’ятих класів пройдуть тестування з математики, природничих наук та читання. Дослідження покаже, як здобуті на уроках знання школярі уміють застосовувати в повсякденному житті й під час виконання завдань. Ці практичні навички — те, на чому базується запланована в Україні освітня реформа.
«Важливість цього дослідження для України складно переоцінити, бо в нас немає якісних даних про навчальні досягнення школярів і системи національного моніторингу знань. А результати ЗНО не дають змоги оцінити прогрес або регрес тієї чи іншої школи, — зазначає експерт аналітичного центру CEDOS Ірина Когут. — Опитування PISA для багатьох країн стало поштовхом до реформування освітніх систем. Воно надає можливість порівняти свої результати з результатами інших країн і може виявити недоліки українського навчання, бо перевіряється не знання фактів, а застосування знань, практичні навички».
Тести універсальні для всіх країн-учасниць. Також додається опитувальник для учнів, учителів та директорів шкіл, щоб виявити, як впливає на навчальний процес домашня обстановка, ситуація у школі та соціально-економічна політика країни. Будь-яка країна може додати до тестів окремі питання, які її цікавлять у межах власної освітньої політики. Результати готує Організація економічного співробітництва та розвитку і регіональний координатор дослідження — у нас це буде Український центр оцінювання якості освіти.