Нині на Вінниччині проживає понад 12 тисяч переселенців. Із них майже 5 тисяч «безголосих виборців», які хочуть брати участь у виборах (в тому числі і в територіальних громада, де зараз проживають), але законодавство їм цього не дозволяє. Врегулювати це питання взялася Міжнародна фундація виборчих систем, яка ініціювала масштабну інформаційно-просвітницьку кампанію. Першою ластівкою цієї роботи стало представлення «Білої книги» — посібника про участь переселенців у виборах.
«Головна наша мета — привернути увагу до того, що внутрішньо переміщені особи не можуть взяти участь у голосуваннях, які наразі відбуваються в об’єднаних територіальних громадах по всій Україні. Тобто майже 4 % українських виборців вже вчетверте залишаються без права голосу. Вони — «безголосі»! Зараз у Верховній Раді зареєстровано п’ять законопроектів з виборчого права для переселенців, однак жоден з них не виноситься на розгляд депутатів. Більше того, вони однобокі, — каже представник Міжнародної фундації виборчих систем Надія Пашкова. — Тому ми розпочинаємо потужну інформаційну компанію, яка охопить внутрішньо переміщених осіб з Вінницької, Дніпропетровської, Донецької, Запорізької, Львівської, Одеської, Харківської областей. У її межах буде проведено низку соціологічних досліджень з переселенцями та інтерв’ю з депутатами, розроблена соціальна реклама, обговорено на експертному рівні різні варіанти вирішення питання та, зрештою, запропонований механізм захисту політичних прав внутрішньо переміщених осіб».
Голова громадської організації «Спільна справа» Юрій Зиков каже, що вирішення виборчого права переселенців вкрай важливе, бо неможливість брати участь у виборах значно уповільнений процес їхньої інтеграції в нові громади. Чимало з внутрішньо переміщених осіб повідкривали приватні підприємства, працевлаштували близько тисяч вінничан, сумлінно сплачують податки, але права впливати на вибір керівництва не мають. І на виборах 18 грудня, які відбудуться в об’єднаних громадах Вінниччини, переселенці знову не братимуть участі. Відповідно не матимуть свого представника в ОТГ, який відстоюватиме їхні інтересів в майбутньому. А це є свідченням прямої дискримінації щодо рівності прав, свобод і можливостей.
На завершення громадські активісти представили «Білу книгу», в якій чітко прописані юридичні та практичні питання щодо виборчого права внутрішньо переміщених осіб.