Міністр освіти і науки Сергій Квіт прозвітував про перші результати боротьби з корупцією у вищій освіті. Найбільш гучна справа стосується Національного авіаційного університету. Звільнений ректор цього вишу Максим Луцький незаконно укладав договори про забудову території вишу під житлові будинки, натомість заклад мав отримати певну частку квартир. Як заявив міністр, дозволи на забудову були незаконними, проти Максима Луцького відкрите кримінальне провадження.
Зловживання також знайшли у Черкаському державному технологічному університеті. Екс-ректору Тамарі Качалі закидають відмивання грошей на навчанні іноземних студентів: без перетину кордону та складання сесій вони отримували дипломи вишу. Наразі екс-ректор через суд оскаржує своє звільнення. В Ужгородському національному університеті звільнили ректора Федора Ващука — за видачу громадянам Чехії «липових» дипломів свого вишу.
За словами Сергія Квіта, МОН не може одночасно наводити лад у кожному виші, тому для боротьби з корупцією у вищій освіті має формуватися вимоглива академічна спільнота. Експерт аналітичного центру СЕDOS Єгор Стадний погоджується, що це — єдиний підхід, що може спрацювати.
«Викладачі мають переглянути свої підходи до викладання та завдань, а серед студентів має з’явитися розуміння, що вони крадуть у себе та обманюють себе, коли списують чи несуть хабарі, — переконаний Єгор Стадний. — Щоб студенти не несли хабарі, треба переконати їх, що знання та навички, які вони здобувають, необхідні після випуску. Для цього треба робити ці знання та навички актуальними. Все разом це називається зменшенням попиту на неякісну освіту».