Міністерство юстиції України спільно з Радою з питань судової реформи при Адміністрації Президента підготували пакет законопроектів щодо змін у роботі виконавчої служби — щоб мотивувати працівників і підвищити показники виконання судових рішень. За словами міністра юстиції Павла Петренка, наразі виконується лише п’ята частина судових рішень. А звідси — й недовіра громадян, й недосконалість судової системи в цілому.
Документи вже зареєстровано у Верховній Раді. Мін’юст сподівається на їхнє ухвалення в цілому в жовтні. Основні новації — це грошова мотивація для виконавців: якщо успішно виконають судове рішення, отримують премію (нарахування залежить від того, яку суму боргу вдалось стягнути з боржника); автоматичний розподіл справ між ними, як це наразі працює в судах; співпраця із суддями, котрі виносили рішення: нове технічне забезпечення, зокрема планшети з новими програмами для онлайн-роботи. І найголовніше — відтепер в Україні запрацює інститут приватних виконавців — так само, як паралельно з державними працюють приватні нотаріуси.
«Нова філософія до виконання судових рішень, новий підхід, а саме — введення приватних виконавців, спрощення процедур і доступ до судових рішень простих українців, мотивація не просто на словах, а через технічне та матеріальне забезпечення, дасть можливість виконати завдання, яке полягає в ефективному виконанні рішень», — переконаний Павло Петренко.
Як пояснив заступник міністра з питань виконавчої служби Сергій Шкляр, із появою приватних державні служби будуть розвантажені, бо зараз на одного виконавця припадає аж 157 справ. Далі — зменшаться видатки з державного бюджету на фінансування ДВС, створяться нові робочі місця (є шанс юридичній когорті випускників знайти себе) і з’явиться конкуренція.
Також буде створено Асоціацію приватних виконавців, членство в якій буде обов’язковим; підготують Кодекс етики приватних виконавців, за порушення якого можна навіть втратити ліцензію на професійну діяльність. «Але приватники не зможуть розглядати справи, що стосуються держави: органів місцевого самоврядування, також виконавчі провадження про конфіскацію майна, про вселення-виселення фізичних осіб, і ті справи, що стосуються недієздатних осіб чи тих, чия дієздатність обмежена», — додає Сергій Шкляр.
У Мін’юсті вірять в успіх пропонованих змін. Так, із травня в Києві, Сумській області та центральному апараті виконавчої служби було запроваджено пілотний проект: саме з грошовою мотивацією для виконавців, з новим програмним забезпеченням, котре дозволяє користуватися планшетами та мобільними пристроями і вносити дані відразу, приміром, під час арешту майна, опису чи фотографування. І, як переконує Павло Петренко, за п’ять місяців проекту виконавці реалізували річний план.