Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Місія – зламати «фармацевтичну стіну»

Активісти принесли прем’єр-міністру Володимиру Гройсману свій варіант закону про дерегуляцію ринку ліків в Україні
23 травня, 2016 - 19:53

У квітні голова уряду зареєстрував у Верховній Раді інноваційний законопроект №4484 про спрощену реєстрацію ліків з країн, що мають високі регуляторні норми, зокрема з США, Швейцарії, Австралії, Японії. Однак після правок Міністерства охорони здоров’я спрощення процедури передбачається лише для ліків, аналогів яких немає в Україні, а кількість дозволів та документів від іноземних виробників збільшується.

Громадські організації проти таких змін. Про це вони заявили біля будівлі Кабінету Міністрів, а для Володимира Гройсмана принесли свій варіант законопроекту про спрощену реєстрацію ліків. Також облаштували символічну стіну з цегли, котру має зруйнувати прем’єр. Це — образ фармацевтичної завіси, що блокує ухвалення законопроекту. 

Наталія Оніпко з благодійного фонду «Запорука» навела приклад, чому так важливо прийняти варіант закону без правок МОЗ. Так, фонд «Запорука» купує на чорному ринку препарат «Космеген» для лікування онкохворих діток за 210 євро, а в лікарнях Італії ці ліки коштують... чотири євро. На думку Наталії Оніпко, змінити ситуацію міг би згаданий законопроект.

«Понад два роки ініціатива з дерегуляції блокується. Пацієнт має зайти в аптеку і вибрати ліки високої якості при низькій вартості. Але в нас фармринок — як стіна. Щоразу в уряді вигадують причину, чому ринок має лишитись закритим, бо захищаються інтереси фармацевтів», — зазначив Дмитро Шерембей, голова координаційної ради Всеукраїнської мережі людей, які живуть з ВІЛ.

Вочевидь, фармацевтичне лобі опиратиметься далі. Так, під час пікету до активістів звернулась Валентина Маркевич, президент фонду «Допомоги онкохворим дітям» і за сумісництвом помічник народного депутата від «Блоку Петра Порошенка» Миколи Кучера, з пропозицією дати депутатам проголосувати за будь-який варіант закону про дерегуляцію ринку ліків, а далі вже вносити до нього правки. Активісти на ці умови не пристали.

Інна ЛИХОВИД, фото Артема СЛІПАЧУКА, «День»
Газета: 
Рубрика: