Активісти давно хочуть зробити зелену зону на вулиці Саксаганського, 73 і навіть підготували відповідний проект. Із 2007 року ця ділянка перебуває в оренді держпідприємства «Південно-Західна залізниця», яке нібито збиралося зводити там офісну багатоповерхівку. Минуло десять років, жодної будівлі так і не з’явилося, натомість є пустир і звалище (про ситуацію ми розповідали в матеріалі «Колія для класика», №158-159 «Дня» за 8—9 вересня цього року).
Проект місцевих активістів із громадської організації «Київ для життя» підтримали школи, музеї та Міністерство культури. Проте влада тривалий час його ігнорувала. Нарешті, цього тижня постійна комісія Київради з питань містобудування, архітектури та землекористування за поданням депутатки Київради Ольги Балицької розглянула проект рішення про відмову «Південно-Західній залізниці» в поновленні договору оренди ділянки на Саксаганського, 73 і надання цій території статусу скверу. 17 членів земельної комісії підтримали проект одноголосно.
«Коли на засіданні слово взяв представник залізниці, це було дещо смішно, — коментує Пітер Залмаєв, політолог і співзасновник ГО «Київ для життя». — Він говорив, що підприємство справно платить за оренду, їм не вистачає приміщень, і вони хочуть будувати там, а поки прибирають територію. Після цього ми показали фото того, що там відбувається насправді, показали це звалище. Люди, звісно, посміялися. Представник «Південно-Західної залізниці» сам заплутався, говорячи про те, що вони хочуть робити з ділянкою».
Жильці району хочуть створити сквер із пам’ятником корифею українського театру Панасу Саксаганському. «Вулиця Саксаганського — це просто екологічна катастрофа. Шестисмугова дорога! Постійний потік машин! — обурюється Пітер Залмаєв. — Ми хочемо перетворити пустир на зелений куточок, щоб людям було де посидіти та відпочити».
Початок обнадійливий, але боротьба — попереду. Тепер активісти чекатимуть висновків юристів Київради, можливо, проект розглядатиме екологічна комісія. Фінал — голосування на сесії Київради. «Це, певно, навіть не третина роботи. Проте для нас це дуже важлива перемога, — наголошує Пітер Залмаєв. — Робота складна, тут перетинається багато інтересів, але ми відчули підтримку громадськості і депутатів Київради... Ми відчули, що вже інші часи. Голос громади має вагу. Усі втомилися від хаотичної забудови Києва, яка йде врозріз із інтересами містян. І ми будемо це змінювати».