Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«На Поліссі – катастрофа»

Найстаріший дуб України може всохнути через бурштинокопачів
1 квітня, 2016 - 11:49
ФОТО RIVNEPOST.RV.UA

На Рівненщині понад тисячолітній дуб, який вважається найстарішим в Україні, опинився під загрозою знищення. Усе через бурштинокопачів. Дуб-патріарх росте в урочищі Юзефін, що в Рокитнівському районі. Дерево сягає 20 метрів заввишки, а стовбур у діаметрі — майже 8 метрів. Це пам’ятка державного значення. Крім того, дуб-велет став ще й туристичною візитівкою. Натомість місцеві старателі почали видобувати бурштин уже за 200 метрів від дерева. Екологи б’ють на сполох — є ризик, що більш ніж тисячолітній дуб може всохнути. Це загрожує й іншим деревам, які ростуть в урочищі.

У департаменті екології і природних ресурсів Рівненської облдержадміністрації запевнили, що територію наразі патрулюють, тож старателі роботи припинили. Водночас науковці називають ситуацію катастрофічною.

Віталій ВОЛОДИМИРЕЦЬ, кандидат біологічних наук, доцент кафедри агрохімії, ґрунтознавства і землеробства Національного університету водного господарства і природокористування:

— Те, що зараз чиниться на Поліссі, — це катастрофа. По суті, відбувається порушення всякого балансу. Там знищується ґрунтовий покрив, який у цій місцевості і так бідний. Ситуацію можна порівняти хіба що з вирубуванням лісу в Карпатах. І причину варто шукати в грошах і політиці. Фактично, в жодній області, де є поклади бурштину, немає таких масштабів його нелегального видобування і, відповідно, таких наслідків.

Юзефінський дуб — це пам’ятка природи. Він вважається найстарішим в Україні. Вік дерева визначали, коли під час грози зламалася його найтовстіша гілка. Дубу понад 1300 років. Але це ж не єдине рідкісне дерево на території урочища. Там росте чимало дерев, яким важко знайти аналоги за віком. Зокрема, там є сосна Веймутова, яка досі плодоносить.

Через видобуток бурштину в таких масштабах відбувається порушення водного режиму ґрунту. А якщо врахувати, що упродовж останніх років було сухе літо, то для дерев це загроза. І не лише для Юзефінського дуба, а й для інших насаджень. Але вирішити її можуть не екологи, а держава.

Тетяна ІЛЬНИЦЬКА, Рівне
Газета: 
Рубрика: