Команда молодих інженерів-винахідників із Дніпра FireWay стала переможцем у номінації «Найкраще використання технології» в хакатоні, який проводило Національне аерокосмічне агентство США (NASA). Всього було представлено 2 303 проекти, повідомляє сайт конкурсу NASA Space Apps Challenge.
Дніпровські винахідники розробили універсальний космічний роз’єм для дозаправки супутників на орбіті рідиною, газом і електроенергією. У резюме, наданому на конкурс, наголошується, що середній супутник зв’язку коштує близько 300 млн доларів, його запуск — приблизно 100 млн доларів, працює він до 15 років. Коли паливо витрачено повністю, супутник не може утримувати орбіту і починає дрейфувати, втрачаючи зв’язок. Дозаправка надасть можливість продовжити життєвий цикл супутника, а компаніям і урядам — заощадити гроші на розробку та запуск нового космічного апарату. «Для двокомпонентного палива транспортування здійснюватиметься двома різними каналами. Але у разі потреби, кількість різних каналів для рідин або газів може бути розширена», — йдеться в описі проекту.
Прототип універсального космічного з’єднувача, поданого на конкурс, був надрукований на 3D-принтері з PLA-пластика. Команда винахідників складається з інженерів апаратного забезпечення, астрофізиків і розробників. У її складі — шість учасників: Олена Компанієць, Максим Копистко, Іван Гришко, Кирило Андрієць, Дмитро Іванник і Роман Малькевич.
Усього в конкурсі були визнані переможцями в різних номінаціях вісім проектів. Зокрема, це проекти з космічного сканування на наявність форм життя, виявлення пошкоджень критично важливої інфраструктури з використанням супутникових зображень і тому подібне.
До складу журі конкурсу входять експерти NASA та інших космічних агентств. Міжнародний космічний конкурс NASA проводиться з 2012 року і є найбільшим у світі хакатоном, у якому розглядаються інноваційні вирішення проблем, які постають перед людством на Землі та в космосі. В хакатоні-2020, підсумки якого оголошені в січні 2021 року, брало участь 26 000 учасників із майже 150 країн. Як повідомляється, NASA Space Apps Challenge — це 48-годинне змагання для інженерів, програмістів, дизайнерів і ентузіастів космічних технологій. Під час хакатонів учасники з усього світу працюють над створенням проектів, що використовують космічні дані.