Спалювання сміття зі Львова на столичному заводі «Енергія» не залишає киян у спокої. Мешканці житлових масивів Позняки та Харківський скаржаться, що останнім часом сморід від «Енергії» посилився. Нагадаємо, між міськими головами Києва та Львова існує домовленість, що треть сміття, котре раніше вивозилось на Грибовицьке сміттєзвалище, до 1 серпня перероблятиме столичний сміттєспалювальний завод. Про ризики такої взаємовиручки «День» нещодавно писав у матеріалі «Енергія» на межі катастрофи?» (у №113-114 від 1 липня 2016 року). Експерти зазначали, що столиця ледь справляється із власними відходами, а переробка на київському заводі львівського сміття може обернутись екологічною бідою.
Днями до редакції надійшов письмовий коментар від прес-служби ПАТ «Київенерго», якому підпорядкований єдиний на Київ сміттєспалювальний завод, зі своїми поясненнями та спростуваннями.
ЗАВОД — НЕШКІДЛИВИЙ?
У «Київенерго» запевняють: наразі завод — екологічно безпечне підприємство, яке має сучасні системи екологічного захисту та постійно проходить моніторинг шкідливих викидів у повітря. Так, на початку березня цього року підприємство пройшло перевірку Державної екологічної інспекції в місті Києві, зокрема проведено лабораторний контроль викидів забруднюючих речовин у повітря на котлоагрегатах. Жодних перевищень нормативів інспектори не виявили.
Так само моніторить забруднення атмосферного повітря Державна санітарно-епідеміологічна служба. За її результатами, «вміст забруднюючих речовин у повітрі від сміттєспалювального заводу «Енергія» не перевищує гранично допустимої концентрації відповідно до вимог Державних санітарних правил».
Чому ж тоді мешканці Позняків та Харківського скаржаться на неприємний запах?
ПОКАЗОВІ ПЕРЕВІРКИ
Як показує практика, на час подібних інспекцій на об’єктах теплоенергетики теплове навантаження зумисно зменшують чи мінімізують. Відповідно, перевищень нормативів інспектори не фіксують. Кілька років тому в столиці був скандал із таємно відкритим сміттєспалювальним заводом у Солом’янському районі, де мало згорати щорічно три тисячі тонн відходів, зокрема від «Укрзалізниці». Керівництво запевняло, що дим від спалювання взагалі не виходить назовні, а залишається всередині установки. Та екологи переконували: такі дива неможливі, під час спалювання сміття в повітря потрапляє вся таблиця Менделєєва.
«Заяви про відсутність шкідливих викидів — неправда. Перевірки проходять дуже рідко, це — планові ревізії, до яких на заводі «Енергія» готуються і приводять все до ладу, — зазначає керівник Київського еколого-культурного центру Володимир Борейко. — По-друге, здебільшого викидають все забруднення вночі, коли ніхто нічого не перевіряє. По-третє, Харківський масив, де розташована «Енергія», один із найбільш забруднених у Києві, звідки це? Не може бути, щоб результати горіння кудись зникали. Вони ідуть в повітря, й у цьому можна переконатись, якщо дізнатися, чим пахне на Позняках і Харківському».
МОДЕРНІЗАЦІЯ НА ПЕРСПЕКТИВУ
Щодо неприємного запаху, то в «Київенерго» запевняють: він якраз не від заводу, а від сусідньої Бортницької станції аерації та сортувальної станції на озері Вирлиця. Крім того, сміття спалюють при температурі 900 градусів за Цельсієм, і при цьому жодного смороду не відчувається. Із цим можна погодитись. Але ж фізично на території заводу кількість відходів збільшилась. Мова — не лише про повітря, що виходить із труби, а про власне тверді побутові відходи, що чекають переробки.
Також у прес-службі ще раз наголосили, що львівське сміття прийматимуть лише до 1 серпня, бо далі на заводі буде щорічна планова модернізація, завдяки чому «Енергія» перетвориться на «повноцінну теплоелектроцентраль на альтернативних джерелах енергії». А в січні цього року на заводі завершили перший етап модернізації, «у ході якого було проведено ремонт котлоагрегата №4 із заміною поверхні нагріву, зовнішніх трубопроводів, водяного економайзера, відновленням обмурівки і теплоізоляції та електрофільтра». До кінця 2018 року на заводі збираються здійснити капремонти котлоагрегатів № 1, 2, 3 з електрофільтрами. Також до 2021 року в планах — будівництво системи хімічного очищення димових газів.
«ЦЕ ЧИСТИЙ БІЗНЕС»
Як наслідок, рівень викидів забруднюючих речовин відповідатиме європейським нормам. Зауважимо, що це — плани на перспективу. «Це все буде потім, і ці заяви про майбутню модернізацію не доказові, — вважає Володимир Борейко. — Ми говоримо про те, що відбувається на заводі зараз. І на таку співпрацю зі Львовом погодився не Київ, а мер Віталій Кличко, киян про це ніхто не запитував. Міський голова робить собі ім’я, по суті, за рахунок здоров’я людей. А щодо сміття, то завод заробляє гроші на спалюванні. Туди завжди привозили відходи з інших міст, це чистий бізнес. І перевезення однієї фури зі Львова в одну сторону обходиться у 1200 гривень, це ж все з держбюджету. Чому б не везти десь під Рівне чи Тернопіль? Ідея спалювати у нас сміття зі Львова — взагалі абсурдна авантюра».