Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Недекомунізовану пам’ятну дошку зашпаклювали

У день прапора небайдужі містяни вирішили прикрити ганьбу Кривого Рогу
25 серпня, 2021 - 16:58

Пам’ятна дошка знаходиться на одному з будинків на проспекті Поштовому, її мали зняти згідно з вимогами закону про декомунізацію. 

Як зазначається в тексті, викарбуваному на вказаній дошці, в 1917-18 роках у будинку № 21 по вул. Карла Маркса (нині проспект Поштовий) знаходився міський комітет РСДРП (б), який «керував першими соціалістичними перетвореннями в басейні». Тобто мова йде про Російську соціал-демократичну партію більшовиків, яка в роки Української революції виступала проти української державності і боролася за встановлення окупаційного більшовицького режиму в Криворізькому басейні.
Саме цей рудимент російського більшовизму місцева влада чомусь намагається зберегти за будь-яку ціну, про що свідчать події, пов’язані з даним «історичним спадком» радянської доби. Навіть знесення під час будівництва малої сцени Криворізького драмтеатру будинку №21, на якому висіла ця пам’ятна дошка, не завадило адептам російського більшовизму перенести її на сусідній будинок, збудований на 35 років пізніше тієї події, якій присвячена власне сама дошка.

Не обійшлося без маніпуляцій з одіозною дошкою й після ухвалення закону про декомунізацію. На звернення і запити криворіжців, обурених тим, що знімати дошку ніхто не збирається, офіційна відповідь була такою, що на балансі в Криворізькому міськвиконкомі вона не перебуває, а є власністю мешканців будинку, які нібито проголосували на зборах за те, щоби вона й надалі «прикрашала фасад будівлі». На те, що рішення громади, яке суперечить закону, є просто незаконним, ніхто чомусь не зважає. І особливо обурливо виглядає таке демонстративне небажання демонтувати пам’ятну дошку, присвячену «міському комітету РСДРП(б), на фоні нинішньої російсько-української війни, яка триває на сході нашої країни.

За словами керівника Південно-Східного територіального відділу Українського інституту національної пам’яті, голови Дніпропетровської обласної організації Національної спілки краєзнавців України, доктора історичних наук Ігоря Кочергіна, минулого року звертався з приводу цієї дошки до криворізької міської влади й УІНП, однак очільники Кривого Рогу на це звернення ніяк не відреагували.


Юрій Настусенко дає коментар журналістці криворізького сайту 0564 Світлані Романенко

Зрештою активісти громадських організацій «Тернівське козацтво», «Степ», «Інгульська паланка» та Громадського клубу «Український час» напередодні 30-ї річниці з дня відновлення державної незалежності України вирішили власноруч прикрити цю ганьбу. Придбавши автомобільну шпаклівку, вони просто зашпаклювали в День прапора текст на недодекомунізованій пам’ятній дошці.
За словами одного з учасників цієї акції Юрія Настусенка, у разі, якщо й цього разу дошку не демонтують, активістам доведеться завершити задумане – дошпаклювати поверхню пам’ятноїдошки й нанести на неї зображення українського національного та червоно-чорного революційного прапорів.

 

Володимир СТЕЦЮК, журналіст, Кривий Ріг, фото автора
Газета: 
Рубрика: