Саме у вересні цього року відзначаємо 150-річчя від дня народження одного з найбільш впливових українців початку періоду новітньої історії. Доля і досягнення Михайла Грушевського настільки відомі, наскільки і незнані співвітчизникам. Саме з метою відкриття раніше невідомих, але вагомих фактів його життя та діяльності як історика, політика і відбудеться наукове обговорення. Міжнародний симпозіум у стінах «Львівської політехніки» організовує Міжнародний інститут освіти, культури та зв’язків з діаспорою (МІОК) спільно з українсько-турецьким центром «Сяйво» та Львівським товариством «Холмщина».
«Організовуємо захід для того, щоб українець, як каже Лариса Івшина, «не мав жодного шансу розминутися зі своїми розумними попередниками». Вважаю, що є більше незнаного, ніж знаного для нас усіх про Михайла Грушевського. Ще 30 років тому видатний історик нашого часу Ярослав Дашкевич розпочав свою знамениту доповідь у Києві про Михайла Грушевського словами: «Ми пізно, дуже пізно відкриваємо Грушевського і як історика, і як політичного діяча». Тому переконана, що доповіді, які виголосять наші гості, будуть цікавими не лише для науковців, а й для широкого загалу. Не лякає нас навіть те, що в ці дні у Львові відбуватиметься Форум видавців — інтелектуальний вибух, бо громада прийде слухати і пізнавати того, хто ще в 1918 році написав для усіх нас: «Я підчеркую, і кілька разів робив се, що ми не являємося, як часто висловлюються, якоюсь новою і молодою республікою, ми відновляємо тільки нашу державність, якою ми жили і яка була відібрана нам проти нашої волі» (М. Грушевський, «На порозі нової України», квітень 1918 р.)», — говорить директор МІОКу Ірина Ключковська.
У конференції братимуть участь науковці не лише з України, а й з Німеччини, Польщі, Татарстану. Доповідачі розповідатимуть про постать Грушевського в історичній пам’яті Холмського краю, казанський період його життя, про визначення окремішності української нації у працях дослідника та інші невідомі факти з життя Великого українця. Участь у заході також візьмуть науковці, освітяни, представники різних установ та громадських організацій Львівщини і, безумовно, спраглі до нових знань студенти.
Симпозіум відбудеться в актовій залі головного корпусу Національного університету «Львівська політехніка» за адресою вул. С. Бандери, 12, другий поверх. Вхід вільний. Також ви зможете переглянути онлайн-трансляцію пленарного засідання з 10.45 до 11.45 на сторінці МІОКу (www.miok.lviv.ua) або за посиланням: http://livestream.lp.edu.ua/.