Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Нуль гривень на освіту

Громадськість просить уряд передбачити фінансування підготовчої кампанії для вступників з окупованих територій
11 листопада, 2020 - 19:20

«Ще в лютому 2020 року в бюджетній декларації на 2020-2022 роки МОН передбачало на фінансування підготовчих курсів, гарячої лінії та інформаційної кампанії (для абітурієнтів, що мешкають на непідконтрольній території України. — Ред.) 60,5 млн, що становило 0,16% бюджету МОН. Проте станом на сьогодні саме ці програми МОН було скорочено повністю — до нуля гривень. Це означає на практиці, що керівництво Міністерства освіти та науки України свідомо саботує виконання положень діючого Закону України «Про вищу освіту», позбавляючи дітей з окупованих територій можливості підготуватися до навчання та вступити в заклади вищої та професійно-технічної освіти на підконтрольній українському уряду території», — ідеться на сайті БО «Восток SOS» у спеціальному зверненні, адресованому президенту, прем’єру та спікеру ВРУ.

Серед підписантів листа — ще з десяток громадських організацій, котрі опікуються правами внутрішньо переміщених осіб. Проаналізувавши бюджетні плани освітнього відомства на наступний рік, правозахисники вважають, що під загрозою опиняється процедура спрощеного вступу до вишів для осіб з окупованих територій. Нагадаємо, для цього за ініціативою президента у червні були внесені зміни до закону України про вищу освіту. Як продовження цих змін, планувалося проведення у 2021 році підготовчих курсів при університетах для дітей та молоді з окупованих територій. Однак на них у Міносвіти чомусь не передбачали фінансування.

«Такі підготовчі курси мали стати не тільки підготовкою абітурієнтів до навчання за українськими освітніми програмами, а їхньою адаптацією до життя поза пропагандою та тиску окупації, що є справжньою реалізацією політики безпечної реінтеграції вже починаючи з січня 2021 року, — наголошують у БО «Восток SOS». — Підготовчі курси могли стати реальним інструментом доступу до освіти дітей та молоді з окупованих територій, які вже сім років не мають доступу до вивчення історії України, української мови та літератури, мають побоювання щодо цькування і сприйняття їх студентами з інших регіонів України».

Громадські організації просять при доопрацюванні проєкту закону про державний бюджет на 2021 рік врахувати потребу фінансування підготовчих курсів для абітурієнтів з тимчасово окупованих територій та підтримати інші заходи для їхньої реінтеграції.

За матеріалами БО «Восток SOS»

Газета: 
Рубрика: