Загальновизнано, що вік міста визначається від його першої письмової згадки. Польський історик Ян Длугош згадує у своїй «Хроніці» Кацюбіїв (Качибей, тюркське — Хаджибей) як поселення з причалом на території нинішньої Одеси. У 1415 році польський король Володислав Ягайло відправив з порту Koczubyeiow транспорт збіжжя до осадженого турками Константинополя через територію, підконтрольну литовському князю Вітовту.
Вперше проблему відліку віку Одеси на серйозному дискусійному рівні розглянув одеський історик і публіцист Олександр Болдирєв (1963—2001), який у 1994 році опублікував історичний нарис «Одесі — 600». Сьогодні є багато послідовників Болдирєва, діяльність яких переросла у справжній рух «Одесі — 600».
7 лютого в Українському домі Одеси відбулося вже четверте засідання оргкомітету громадської організації «Одесі — 600», у якому взяли участь відомі в місті історики, краєзнавці, юристи, педагоги, журналісти, представники громадських об’єднань та творчих спілок. 26 січня 2015 року було зареєстровано Громадську організацію «Одесі — 600» без статусу юридичної особи. «Зараз у нас немає формалізованої процедури вступу, — повідомив один із чільних учасників групи Валерій Ліверінов. — Ми діємо без статуту (що дозволяє законодавство). Якщо ви є учасником групи «Одесі — 600» у «Фейсбуці», поділяєте мету об’єднання, то автоматично стаєте членом нашої організації. Таким чином, у нас діє принцип добровільності». Метою ГО «Одесі — 600» є відновлення, збереження та вшанування науково обґрунтованої історичної спадщини Одеси, розвиток історичної свідомості громадян.
Дата 7 лютого знаменна: саме в цей день (27 січня за ст.ст.) 1795 року Хаджибей, згідно з указом Катерини ІІ «Об учреждении Вознесенской губернии», було вперше згадано під новим іменем «Одеса» («Одесса, татарами Хаджибей именованный»).
Оскільки наукова аргументація не завжди сприймається і є відверте небажання щось змінювати і далі жити за міфами, юридична група ГО «Одесі — 600», а також активісти, які належать до козацьких організацій та окремих партійних осередків, подали позов до Приморського районного суду з тим, щоб Одеська міськрада визнала 1415 рік датою заснування Одеси і взяла на себе зобов’язання провести заходи щодо відзначення 600-річчя міста. 10 лютого відбулося судове засідання, на якому заява позивачів була прийнята до розгляду. На наступне засідання, яке відбудеться 25 лютого, суддя Тетяна Кравчук запросила фахівців, які спеціалізуються на вивченні середньовічної історії Південної України для наукового обґрунтування пропозиції щодо відзначення 600-ліття Одеси. Це відомі одеські науковці, доктора історичних наук Олена Бачинська, Тарас Гончарук та кандидат історичних наук Анатолій Мисечко.
А поки влада визначається, Громадське об’єднання «Одесі — 600» розробило власний план заходів, який передбачає випуск коротких сюжетів з історії Хаджибея на центральних та місцевих телеканалах, виступи, брифінги та дискусії з історії Одеси на місцевих ТРК, публікації у періодиці. Ця ідея вже почала реалізовуватися. Планується також встановити пам’ятний знак — стелу з цитатою про першу згадку Коцюбієва Яном Длугошем латинською і українською мовами у районі, де, за деякими свідченнями, містився перший маяк.