Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Окремий різновид військових злочинів»

В Україні зібрали докази використання Росією цивільних як «живого щита» під час окупації Криму
27 лютого, 2019 - 10:42

Юрист Гельсінської спілки з прав людини Максим Тимочко зазначає, що українські правозахисники та правоохоронні органи зібрали докази, що 2014 року під час окупації Криму російські військові використовували цивільне населення як «живий щит». Про це він заявив на брифінгу 26 лютого за участю представників прокуратури АР Крим, Регіонального центру прав людини та Української Гельсінської спілки з прав людини стосовно передачі відповідного повідомлення до Офісу прокурора Міжнародного кримінального суду.

Як пояснив Максим Тимочко, 2014 року російські силовики спеціально переміщали цивільне населення до об’єктів української армії і стояли за їхніми спинами під час захоплення. «Міжнародне гуманітарне право забороняє використання цивільного населення для виконання військових завдань. Також заборонено використовувати цивільну особу для охорони збройних сил», — додав правозахисник. За його словами, їм вдалося встановити, що таким чином було захоплено не менше, ніж десять військових об’єктів української армії з використанням не менше ніж 1000 осіб.

Начальник військово-морського ліцею в Одесі Віктор Шмигановський, капітан I рангу, очевидець подій, зазначив, що активна фаза утисків та посилення підрозділів у чотири рази з боку окупаційної влади почалися приблизно через тиждень після початку захоплення адмінбудівель. Після так званого кримського референдуму відбулись активні спроби штурму. Протягом двох тижнів з боку військовослужбовців Чорноморського флоту РФ відбулися спроби утисків українських військовослужбовців для вчинення ними державної зради.

Заступник прокурора АРК Ігор Поночовний пояснив, що такі дії, згідно зі статтею 8 Римського статуту Міжнародного кримінального суду, слід кваліфікувати як окремий різновид військових злочинів. Крім цього, заборона на використання «живих щитів» закріплена в Женевській конвенції. Наразі прокуратура АР Крим проводить досудове розслідування за ст. 438 ККУ. «Дії РФ у Криму кваліфіковані як міжнародний збройний конфлікт на території півострова Крим з порушенням законів і звичаїв війни. Населення Криму використовувалось як «ширма» для військових сил РФ під час блокування і захоплення українських військових частин, цивільних об’єктів з метою недопущення відкриття вогню українськими військовими, оскільки такі дії могли завдати шкоду цивільним особам. Завдяки переформатуванню функціоналу прокуратури і методів роботи, оскільки ми не маємо можливості через відсутність доступу до території повною мірою використати національний кримінально-правовий механізм, направлення інформповідомлень з належною доказовою базою — один з інструментів роботи прокуратури АР Крим із документування та фіксації злочинів, що там вчиняються. За останні два роки було подано шість таких інформповідомлень», — розповів І. Поночовний.

Наостанок виступив Віталій Набухотний, юрист Регіонального центру з прав людини, який наголосив на тому, що жодну особу в межах сучасних кримінальних міжнародних трибуналів не було притягнуто до відповідальності за вчинення злочину з використанням «живих щитів», до того ж, зараз відсутня міжнародна релевантна міжнародна судова практика використання «живих щитів». Правозахисник додав, що серед населення, яке виступало як «живий щит», були й особи з проросійськими поглядами, участь яких заохочувалась, а також ті, хто збирався перед воєнними об’єктами внаслідок погроз або шантажу. У таких випадках держава-окупант також зобов’язана не допустити присутності цивільного населення в потенційно небезпечних для ведення бойових дій місцях. Більше того, представники РФ повинні були утриматись від використання присутності цивільного населення для охорони власних збройних сил.

Михайло ПИЛИПЧУК
Газета: 
Рубрика: