«Півтора року розслідувань НАБУ засвідчили, що корупція на підприємствах ПЕК є наймасштабнішою серед усіх сфер державної економіки — як через унікальність підприємств, так і внаслідок кількості задіяних у корупційних схемах осіб та розміру збитків. За попередніми оцінками, сукупний розмір збитків від злочинів, пов’язаних із діяльністю підприємств ПЕК, становить 11,18 мільярда гривень», — зазначають у прес-службі НАБУ.
Правоохоронці як приклад наводять розслідування щодо заволодіння нафтою ПАТ «Укрнафта» на суму понад 7 мільярдів гривень. «Корупційна схема, що діяла на підприємстві 2015 року, полягала в продажу нафти наперед певним компаніям, а ті «забували» за неї розрахуватися», — уточнюють у НАБУ.
У прес-службі також нагадують історію з виведенням із «Запоріжжяобленерго» 40 млн грн, які вдалося повернути за рішенням суду. «У стадії виконання — низка судових рішень, які дають змогу державним підприємствам ПЕК повернути ще майже 90 мільйонів гривень: 57 мільйонів — ПАТ «Черкасиобленерго», 30 мільйонів — ПАТ «Укргазвидобування», 1,4 мільйона гривень — НАЕК «Енергоатом», — підводять далеко ще не повний підсумок у НАБУ.
А вчора бюро проводило обшук у Національній комісії, що здійснює регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг. Через це навіть перенесено на невизначений час засідання НКРЕКП, яке мало розпочатися в четвер. Як раніше повідомлялося, НАБУ підозрює членів НКРЕКП, що вони вступили у змову на користь генеруючих компаній, затверджуючи формулу «Роттердам+». До того ж днями прем’єр-міністр України Володимир Гройсман розкритикував рішення НКРЕКП про впровадження стимулюючого RAB-регулювання. «Ми вважаємо, що він (такий режим регулювання) є необ’єктивним, несправедливим, не відповідає умовам прозорості і може призвести до зайвих витрат громадян при оплаті електроенергії», — заявив прем’єр на засіданні уряду.
Як сталося, що ПЕК став у країні чемпіоном з корупції, запитав «День» у голови об’єднаного профкому працівників апарату ПАТ «Укртрансгаз» Віктора Гончарова. «Учора члени нашої профспілки проводили пікет біля СБУ і вимагали вжити заходів щодо очільника НАК «Нафтогаз України» Андрія Кобалєва і комерційного директора компанії Юрія Вітренка. Усі наші біди в тому, що замість грамотних технарів нам нав’язують банкірів за духом і способом мислення, для яких головне — кеш. Звідси й корупція. Ба більше, вони керують так, що можуть розпочатися аварії, в яких потім звинувачуватимуть нас.