Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Підтримати і нагадати

У Вінниці онкохворі жінки популяризують необхідність вчасної діагностики раку завдяки фотосесіям
7 жовтня, 2021 - 16:51

«Вчасно» – саме так називається благодійний фотопроєкт, героїнями якого стали жінки з онкологічними діагнозами. 12 учасниць вирішили влаштувати тематичну фотосесію, щоб нагадати жінкам про необхідність діагностики молочних залоз. Вони на власному досвіді переконалися, наскільки важливий скринінг і профілактичний оглядів у лікарів, коли людину нічого не болить. Адже виявляти небезпечне захворювання на початковому етапі значно краще, ніж тоді, коли хвороба запрогресувала і завдала великої, часом незворотної, шкоди організму. Це твердження стосується всіх хвороб, а для раку воно найбільш критичне, каже організаторка проєкту, психологиня Подільського регіонального центру онкології Наталя Шатайло.

«Проєкт «Вчасно» проходить у межах місячника обізнаності про рак молочної залози і називається він так не випадково. Він має на меті два завдання, – розповідає Наталя. – Перше – донести до жінок, які хворіють на рак, що незважаючи, на якій стадії діагностоване злоякісне захворювання, важливо вчасно навчитися боротися зі стресом і продовжувати жити. Не марнувати свій час на непотрібні речі, а проводити його з рідними і близькими серцю людьми. Друге завдання нагадати, наскільки життєво важливу роль віддіграє вчасне проходження скринінгу, огляду в лікаря, коли нічого не болить, а просто з метою профілактики. Часом саме профілактика дозволяє запобігти онкодіагнозу».

Задля мотивації жінок проходити вчасні медичні обстеження,  вінницькі онкологи провели вже три фотосесії. Участь у них беруть жінки різного віку і соціальних груп, які борються з онкологічними захворюваннями. Їхні портрети прикрашають коридори Подільського регіонального центру онкології, їх постять у соціальних мережах та використовують під час мотиваційних заходів з профілактики раку. Окрім того, такі фотозустрічі людей, які живуть із цим діагнозом, – це спосіб підтримки для учасниць акції, позаяк вони отримують можливість відчути себе красивими і поспілкуватися з людьми, які мають подібні проблеми.

Довідка «Дня». На сьогодні рак молочної залози займає перше місце в структурі ракових захворювань серед жінок від 18 років і перше місце в структурі жіночої смертності від раку. Особливо висока смертність спостерігається у віковій категорії 30–54 роки. Щороку вперше виявляють рак у 400–600 вінничанок. З них своєчасно, тобто на ранній стадії, до лікаря звертаються 30–33 %, тобто кожна третя хвора. У 50 % пацієнток  – хвороба проявляється на ІІ стадії. Решта випадків – це занедбані стани, які вилікувати у рази складніше. Відтак до одного року спостереження помирає 6 % пацієнтів, у яких вперше діагностували онкопатологію Щороку рак молочної залози забирає життя близько 200 вінничанок.

 

Олеся ШУТКЕВИЧ, Вінниця, «День», фото надані авторкою
Газета: 
Рубрика: