Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Пісня на рекорд

На Вінниччині відкрили культурно-туристичний центр Тимка Падури
24 вересня, 2019 - 10:17
ФОТО НАДАНО АВТОРОМ

У селі Махнівка Козятинського району провели перший міжнародний фестиваль «Гей, соколи!», під час якого упродовж кількох годин звучали забуті столітні пісні поета-лірника Тимка Падури. Розпочався захід із вшанування пам’яті композитора на його могилі, потім було представлено двомовну книгу «Стежками Тимоша Падури», яку написав місцевий краєзнавець Микола Купчик, і відбулося урочисте відкриття культурно-туристичного центру Тимка Падури. Кульмінацією фестивалю стало спільне виконання всіма учасниками та колективами пісні «Гей, соколи!». Її заспівали майже 600 людей від початку до кінця, встановивши національний рекорд.

«Мелодію на торбані виконала киянка Марія Віксніна. Дівчина заспівала перший куплет пісні польською мовою, а далі всі підтримали її українською, — розповідає організаторка фестивалю Ольга МАЛІНОВСЬКА. — Останній куплет виконав співак Олександр Онофрійчук, котрий саме готувався до виступу на сцені разом з рок-гуртом «Чумацький шлях». Фіксація відбулася, тобто ми встановили національний рекорд із наймасовішого виконання пісні «Гей, соколи!», яка й дала назву нашому фестивалю».

Вона відзначає, що цю пісню часто співають як українці, так і поляки. Але у творчому доробку поета-лірника кілька десятків, якщо не сотень пісень, які мовчали понад 150 років. Тому фестиваль покликаний передусім вшанувати творчість Тимка Падури. Його пісні співали аматорські та професійні колективи, рок-гурти представили сучасні обробки з використанням старовинних народних інструментів. Крім концертної програми, працювали тематичні локації про українське козацтво та польське військо, були представлені старовинні українські народні музичні інструменти, а кожен охочий міг долучитися до вишивання портрета Тимка Падури, який стане першим експонатом у майбутньому музеї поета.

Для подальшого розвитку культурно-туристичного центру Тимка Падури організатори готують офіційний веб-сайт, на якому можна буде ознайомитися з життєписом автора, його піснями та віршами, переглянути фільм про поета, а також прочитати про заходи центру і долучитися до різноманітних акцій.

Як писав «День» (№ 7 за 17 січня ц. р. / https://day.kyiv.ua/uk/ article/den-ukrayiny/avtoru-gey-sokoly-na-vinnychchyni-vidkryyut-pamyatnyk-i-muzey-na-chest-tymka), згідно з історичними відомостями, Тимко Падура був похований у Махнівці. Вінницькі історики і громада села витратили багато років на пошуки могили славетного земляка. Лише у вересні 2016 року дослідник-краєзнавець Микола Купчик разом з пошуковою групою таки виявив на одному з кладовищ у Махнівці місце поховання видатного композитора. Торік громада вирішила встановити пам’ятний знак і створити експозицію, присвячену Тимку Падурі. Тепер відкрили культурно-туристичний центр на його честь.

Нагадаємо, Тимко (Томаш) Падура народився в селі Іллінці Липовецького повіту. З дитинства він цікавився українським фольклором. Навчаючись у Вінниці, Падура добре опанував українську мову. Як композитор він здійснив неоціненний внесок у музику Польщі та України. Його пісня «Гей, соколи» стала своєрідним народним гімном поляків. Деякий час композитор мешкав у Махнівці на Вінниччині. Помер 1871 року в Козятині в маєтку свого друга Миколи Васютинського.

Олеся ШУТКЕВИЧ, «День», Вінниччина
Газета: 
Рубрика: