Триває візит до України представників Глобального фонду боротьби зі СНІДом, туберкульозом та малярією, від якого залежить обсяг допомоги пацієнтам з ВІЛ.
Іноземні експерти приїхали минулого тижня і сьогодні зустрічаються з українськими урядовцями. Розмова має бути серйозною: Україна, фактично, зриває свої зобов’язання перед Глобальним фондом, бо у прийнятому проекті бюджету на 2016 рік коштів на препарати для пацієнтів з ВІЛ/СНІД виділено критично мало.
Дмитро ШЕРЕМБЕЙ, голова координаційної ради благодійної організації «Всеукраїнська мережа людей, які живуть з ВІЛ»:
— Візит Глобального фонду орієнтований на оцінку виконання обов’язків, які взяла на себе Україна, і також на координацію дій основних своїх реципієнтів. Так, представники фонду позитивно оцінили діяльність «Всеукраїнської мережі ЛЖВ». Зустрічі з владою — попереду.
Очікування представників Глобального фонду прості: вони хочуть, щоб уряд України профінансував програму протидії ВІЛ/СНІД так, як це декларувалося на найвищому рівні при отриманні гранту від фонду.
Те, що бюджетом передбачається виділити коштів набагато менше, ніж треба, — дуже поганий показник. Це викликає занепокоєння. Державні видатки на закупку препаратів для антиретровірусної терапії треба збільшити на 450 мільйонів гривень. Тобто, до 850 мільйонів гривень.
Допомога Глобального фонду торік компенсувала в Україні весь дефіцит препаратів, що мусила закупати держава. Цього року такий обсяг допомоги дозволить почати антиретровірусну терапію 18 тисячам пацієнтів додатково. Всього ж ВІЛ-позитивних людей в Україні — 134 тисячі. На даному етапі отримують потрібні препарати тільки 64 тисячі людей. І Глобальний фонд хоче максимально допомогти Україні, але чекає від неї дій у відповідь.