Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Поїхали за однією перемогою, а привезли дві

Дитячий хореографічний колектив із Луцька підкорив Болгарію і прославив Україну, але... власним коштом
15 липня, 2015 - 12:05

Нещодавно колектив зразкового ансамблю бального танцю «Лілея» із Луцька повернувся з Болгарії. Він виступав на Десятому міжнародному дитячому фестивалі «Райдуга зірок» у місті Варна. Луцьких танцюристів запросили на цю імпрезу, бо «Лілея» вже була лауреатом фестивалю. І якщо минулого разу вибороли третє місце, то нині — почесне друге, яке виявилося... переможним, бо першого журі не присудило нікому. І тут же луцьку «Лілею» запросили на ще один міжнародний фестиваль — «Усмішки моря» в місті Балчик, бо їхній рівень одразу ж оцінив його директор, який бачив виступ у Варні. Та хоча за участь у цьому фесті треба було робити грошовий внесок, із лучан його не взяли. І вони знову стали переможцями!

У Луцьку при багатьох уже школах діють хореографічні гуртки, є відомі танцювальні ансамблі. Школа № 11, при якій діє «Лілея», розташована в колишньому промисловому мікрорайоні, і двадцять років тому, коли тодішній її директор Володимир Шпалерчук (сам активний учасник відомого на Волині танцювального колективу) змінював статус закладу, мікрорайон був, чого гріха таїти, проблемним... Батьки зайняті на важкій роботі, а дітей часто виховувала вулиця. Відволікати від неї директор вирішив за допомогою мистецтв. Відтоді звичайна школа стала колегіумом з поглибленим естетичним вихованням. Учнів навчають танцювати, грати на гітарі, майструвати вироби з кераміки, розвивати свій вокальний талант, малювати... «Лілея», котра вже стала зразковим дитячим ансамблем, виросла зі звичайних занять бальними танцями, і її незмінний керівник Аліна Панасевич каже, що уже цієї осені претендуватимуть на звання народного ансамблю. Це найвища відзнака для дитячого аматорського колективу, і «Лілея» має гідну програму та численні перемоги міжнародного значення, щоб її одержати.

У Болгарію талановиті діти поїхали власним коштом. Деякі батьки збирали їх цілий рік, бо розуміють значення таких виступів. Минулого разу коштами на поїздку в Болгарію «Лілеї» допоміг один із волинських благодійних коштів. Тепер же довелося покладатися лише на власні можливості. Аліна Віталіївна розказує про багаторічну співпрацю колективу з польським містом Лопейнік Горній, де директором культурного осередку є Даріуш Завада. Та вже років зо три не можна подолати перешкоди, що виникають при отриманні віз, хоч раніше мистецькі колективи не мали з цим особливих проблем. Отож поїздка в Болгарію на фестиваль є наразі єдиною можливістю для талановитих дітей показати себе світові й побачити світ. В Україні такі колективи фактично перебувають на утриманні батьків. Держава надає кошти хіба що на невелику, власне, зарплату керівникам. А вже костюми, поїздки на конкурси — за кошти батьків. Чималі кошти.

У Варні ж та Балчику виступали й колективи із Білорусі, Молдови — їх було чимало, з огляду на те, що з України — лише луцька «Лілея». Державна підтримка в сусідніх країнах значно вагоміша. І навіть за таких умов здібні українські діти перемагають! А семикласники Луцької школи-колегіуму № 11 Анастасія Карачун, Максим Лотиш, Володимир Заболоцький, Анна Трохим'юк, Артур Новак, Світлана Левчук, Олександра Корецька та їхня керівник Аліна Панасевич поїхали за однією перемогою, а привезли дві.

Наталія МАЛІМОН, «День», Луцьк
Рубрика: