2020 рік запам’ятався кількома подіями, які стосувалися унікальних лісів Чорнобильської зони відчуження. Подія перша — катастрофічні лісові пожежі, збитки від яких сягнули 8 млрд грн. Подія друга — виявлення масштабних незаконних рубок, орієнтовна сума збитків від яких становила 15 млрд грн. Подія третя — екологи виявили, що деревина із зони відчуження вільно продається в Україні та навіть експортується і майже не проходить радіаційний контроль.
Кожна з цих подій заслуговує на бурхливу й негайну реакцію з боку влади. Однак цієї реакції так і не було — ані в 2020, ані в 2021 роках. Поки що не доводиться очікувати її й цього року. Біолог Української природоохоронної групи Олексій ВАСИЛЮК наголошує: «Зовсім скоро розпочнеться пожежонебезпечний сезон, тож аби уникнути повторення сценарію 2020 року, діяти потрібно вже зараз. Але замість цього лісники продовжують здійснювати комерційну заготівлю деревини в зоні відчуження. Тому ми закликаємо владу звернути увагу на проблему Чорнобильських лісів».
Провідні екологічні організації України — МБО «Екологія-Право-Людина» та ГО «Українська природоохоронна група» — звернулися до органів влади з вимогою негайно забезпечити збереження лісів Чорнобиля та здоров’я громадян України. Звернення містить чотири вимоги: звільнити посадовців, причетних до незаконних рубок чорнобильських лісів, та забезпечити притягнення їх до відповідальності; нарешті передати Чорнобильському заповіднику в користування землю та відповідну матеріально-технічну базу (техніку, будівлі тощо); впровадити сучасний протипожежний план для території Чорнобильської зони відчуження, за рекомендаціями українських та західних науковців; забезпечити належний радіологічний контроль деревини, яка продається за межі зони відчуження.
Негайне впровадження цих заходів дозволить вберегти унікальні ліси Чорнобильської зони відчуження та здоров’я українців.