Інтерв’ю «Дня» з всесвітньо-відомим економістом Еріком РАЙНЕРТОМ (див. «День» №185-186, (2016) за 13—14 жовтня), як ми й обіцяли, спровокувало вибух в думаючих середовищах українців. За 10 днів лише на сайті газети матеріал перепостили 2300 осіб, а прочитало — понад 20 тисяч.
Люди дякували, захоплювались, обурювались... Але нікого, хто клацнув на посилання, це інтерв’ю не залишило байдужим.
Як наслідок, на численні прохання читачів «Дня» ми ініціювали обговорення ідей та оцінок, озвучених в інтерв’ю, які викликали найбільший резонанс. Зокрема — про те, чому розумний протекціонізм української промисловості — єдиний можливий варіант виходу з кризи, і чому неолібералізм — мертва економічна теорія, яку нав’язують Україні ті, кому вигідно, щоб ми залишились бідною сировинноорієнтованою державою...
І, нарешті, чи варто виконувати поради МВФ. Зокрема, в одній із дискусій на ФБ Володимир Майстришин написав: «Уряди самостійно пропонують ті чи інші норми — підвищити акцизи, збільшити пенсійний вік, тарифи та інші «реформи» які дозволять у короткі терміни повернути кошти. МВФ вимагає показати збалансований реалістичний бюджет, у якому передбачаються йому кошти на повернення». Тобто — відповідальність не на МВФ, а на нас — за тих, кого обираємо і кого не контролюємо.
В редакції відбувся круглий стіл на тему «У чому правий Райнерт?». Учасники — Віктор ГАЛАСЮК, народний депутат, голова парламентського комітету з питань промислової політики та підприємництва; Володимир ПАНЧЕНКО, програмний директор Київського міжнародного економічного форуму (КМЕФ), директор Інституту ім. Олександра Поля, голова Агенції розвитку Дніпропетровська; Роман СКЛЯРОВ, директор Центру економічної демократії; Володимир ВЛАСЮК, директор ДП «Укрпромзовнішекспертиза»; Ростислав ЛУКАЧ, експерт громадської ініціативи «Реанімаційний пакет реформ» та Дмитро МАРЧЕНКО, радник голови комітету з питань промислової політики та підприємництва.
Дискусія — більше ніж обговорення інтерв’ю з Райнертом. Адже ця розмова — не про економічні теорії, чи навіть історичні приклади інших країн. Ми спробували відверто поговорити про вивихи української економічної політики, їх причини та можливості вправити. Адже практично усі пострадянські республіки, за винятком Білорусії проходили етап роздержавлення економіки. Але тільки Україна на виході отримала кланово-олігархічну систему, яка лише перезаснувалась через два Майдани, і... заробляє на війні