Цьогорічні Дні «Дня» на Волині вийшли дуже насиченими. Презентації фотовиставки газети в Луцьку передувала інша важлива подія. У волинському містечку Локачі, в місцевій гімназії, відбулася урочиста церемонія вручення відзнаки «Почесний громадянин селища» головному редактору «Дня» Ларисі Івшиній. Як висловився локачинський селищний голова Богдан Іус, подія — давно очікувана насамперед самими локачинцями, для яких дуже важливо було вшанувати свою землячку, за діяльністю якої усі ці роки, що вона у Києві, слідкують і близькі їй, і зовсім незнайомі люди, для яких це селище також є малою батьківщиною. Для Локач, каже він, Лариса Івшина (Жаловага) стала прикладом того, що завдяки розуму, талантам, життєвій позиції можна багато чого сягнути у житті. Оксана Сахарчук, директор НВК «Локачинська загальноосвітня школа I—III ступеня — гімназія», зізнається, що насправді земляки дуже переживали, як прийматимуть «нашу Ларису» у себе. Бо бачила вона, каже Оксана Ярославівна, багато престижних закладів, зустрічалася з багатьма мудрими людьми, а тут її чекала звичайна містечкова школа, навіть у ранзі гімназії... «Проте зустріч розчулила усіх, — каже вона. — Відбулася вона у форматі родинної розмови, з щирими спогадами близьких Ларисі Олексіївні людей і спогадів її самої. І ці спогади стали насправді своєрідними життєвими уроками від землячки, головного редактора «Дня», уроками історії, уроками сімейного виховання, уроками того, як стати у цьому житті першим, а не останнім». Цей урок Лариса Олексіївна присвятила пам’яті своєї мами Марії Архипівни...
«День» — ДЛЯ ОСМИСЛЕНОГО ЧИТАННЯ»
Одним із найцікавіших під час фотовиставки у Луцьку стало знайомство з Тетяною КОШИРЕЦЬ, вчителем історії Луцької гімназії №14. Її співпраця з газетою «День» нараховує вже багато років, відколи вона, готуючись до педагогічної праці, почала вирізати з п’ятничного номера газети деякі тексти на історичну тематику. Каже, що вони приваблювали не тільки тематикою, яка у підручниках була висвітлена, на її думку, не досить, а фактажем, незаангажованим поглядом на історичні події. Їх, студентів, навчали за підручниками, виданими російською мовою і з «радянським» поглядом на історію. А публікацїї «Дня» ставали для неї особистим проривом у пізнанні подій і епох, примушували думати і робити висновки. Власну бібліотечку з публікацій «Дня» вона постійно використовує в роботі. Її учні не просто читають «День», вона каже, що насамперед добивається, аби це читання було осмисленим. І учням цікаво дискутувати після прочитаного про епоху Богдана Хмельницького, Переяславську раду, суперечливу постать Мазепи...
«НАЦІОНАЛЬНИЙ ДІАЛОГ» У ЛУЦЬКУ. 28 КВІТНЯ 2017 РОКУ
Щоб потрапити на презентацію фотовиставки «Дня» у Луцьку, Тетяна Коширець навіть домовилася про зміни в розкладі уроків. Світлини вразили поєднанням миру і війни, станів, у яких живе Україна. Придбала собі книгу «Повернення у Царгород», про яку багато чула, і «Апокрифи Клари Гудзик». Отож, матимуть її учні і нове чтиво, і нові теми для дискусій.
Дуже атмосферною стала і зустріч-дискусія з Ларисою Івшиною після відкриття фотовиставки. На ній волиняни «рахували» свої «саджанці» Дерева проектів «Дня» — і їх виявилось чимало, і ці паростки обнадіюють.
«Читацька конференція з Ларисою Івшиною — це інтелектуальна розмова про сутність буття, про життєво важливі конструктивні моменти української дійсності. Учасників цього надзвичайно змістовного діалогу — студентів та викладачів факультету філології та журналістики, бібліотекарів міста, письменників, журналістів — цікавило практично все. У жвавій дискусії з’ясовувались болючі питання, які постійно ставить прогресивна українська газета «День»... — ділилася після зустрічі доцент кафедри української літератури СНУ імені Лесі Українки Олена МАЛАНІЙ. — Наше студентство — це благодатний і вдячний грунт, який уже дає плоди. Плоди розумного, доброго і вічного. Згадується неродюча нивка із драми Лесі Українки «На полі крові», праця на якій не дала жодного результату і не окупилася Юді. Ми ж маємо справжній родючий український «чорнозем душ» — цінність держави, цінність нації, її непереможну силу. Посіяли — проросло, сіятимемо — проростатиме».
«СВІТЛИНА ЯК САМОСТІЙНИЙ «ОБ’ЄКТ»
Прокоментувати ж подію, якою для Луцька стали Дні «Дня»в обласному центрі Волині, прошу Володимира ПРИШЛЯКА, кандидата історичних наук, доцента кафедри нової та новітньої історії Східноєвропейського національного університету імені Лесі Українки. Він постійний читач газети.
— Особливо вдячний за історичні матеріали у газеті, які дуже цікаві завдяки прекрасному ведучому «історичних» рубрик Ігорю Сюндюкову. Він має відчуття часу, епох, концепту, історичних подій, цікава автура... Хотілося б хіба більше таких інтерв’ю, як нещодавнє з Наталією Яковенко. Сьогодні дуже мало видань в Україні мають історичні сторінки. Напевне стабільно цю тематику — і незаангажовано — піднімає лише «День». Плюс дуже цікаві фотознімки у газеті. Шкодую, що «День» зменшив свій формат.... А світлини у «Дні» завжди високого рівня, дуже важливе доповнення до тексту. Я думаю, що більше ніхто, крім «Дня», не зробив би такої фотовиставки, кращі світлини якої ми, дякуючи Ларисі Івшиній таі співпраці газети з нашим університетом, бачимо у Луцьку. Для цього потрібно мати те, що має «День»: розуміти значення світлини і як самостійного «об’єкта», і як доповнення до тексту.
Доктор біологічних наук, професор, ректор СНУ імені Лесі Українки Ігор Коцан каже, що університет і надалі буде підтримувати всі просвітницькі проекти всеукраїнської газети «День». Головний редактор видання Лариса Івшина є багаторічним членом наглядової ради вишу, його почесним професором. А іншими словами — вона і «День» — це друзі та партнери університету, співпрацю з якими цінують, а зроблене «Днем» — поширюють і пропагують. Зокрема, він вважає, що фотовиставка, на тому рівні, з тією тематикою і виконанням, як презентує «День», є наочним підручником української історії. І через 20 років, і через 50 вона залишатиметься таким «підручником», бо показує реальне життя України та українців. Тому, на думку Ігоря Ярославовича, єдине, чого наразі потребує «День» на чолі зі своїм головним редактором, — це підтримки держави.
ЮНІ ЖУРНАЛІСТИ ЛОКАЧИНСЬКОЇ ГІМНАЗІЇ РОЗПОВІЛИ, ЩО ОРІЄНТУЮТЬСЯ У НАВЧАННІ Й ЖИТТІ НА «ДЕНЬ». НА ФОТО (ЗЛІВА НАПРАВО): ІРИНА ОДІОН, СОФІЯ НЕРОДА, ЮЛІЯ ШУЛЬГА ТА ХРИСТИНА ТИМЧИШИНА
У Локачах читають «День» з олівцем у руці, і ось що сказали про газету старшокласники гімназії:
Софія НЕРОДА, учениця 10-Б класу, член команди юних журналістів НВК, переможець обласного та Всеукраїнського конкурсу-захисту МАН в секції «Журналістика»:
— Обираючи майбутню професію, ми завжди керуємося не її прозою, а намагаємось знайти людину, що досягла успіху, щоб ставити його собі за мету. Це своєрідна романтика, але дуже добре, що в журналістиці є люди, як Лариса Івшина (Жаловага), на яких можна рівнятися і які достойно носять звання журналіста, є взірцем у професії.
Христина ТИМЧИШИНА, учениця 10-Б класу, член команди юних журналістів НВК:
— Для молодих людей газета «День» — це можливість розвивати критичне мислення, ініціативність, креативність. Це той острів, що дає можливість розібратися в сучасних реаліях, не піддатись впливу того інформаційного бруду, який є переважаючим на сучасних журналістських теренах.
Юлія ШУЛЬГА, учениця 10-Б класу, член команди юних журналістів НВК:
— Редакційний колектив газети «День» є прикладом того, як у непростий для журналістики час бути взірцем якісного інформаційного контенту, не тонути у засиллі «джинси», а бути творцем актуальних матеріалів, цікавих проектів та ініціатив, демонструвати повагу до читача, не опускаючи планку ні за яких обставин.
Iрина ОДIОН, учениця 10-Б класу, капітан команди юних журналістів НВК:
— Газета «День» вселяє віру в те, що у нашої держави хороше майбутнє, що журналістика у нашій країні може стати справжнім «псом демократії», справжньою четвертою владою, яка формуватиме національну еліту. Крім того, видання приділяє велику увагу інтелектуальним та навчальним проектам, що допомагають краще пізнати історію та культуру держави. Сподіваємось, що колись і ми долучимось до великого дерева пізнання газети «День» і обов’язково станемо однією з його гілочок або паростків.
І традиційно локачинські старшокласники наступного дня після зустрічі з Ларисою Івшиною в рідному містечку приїхали в Луцьк на відкриття виставки кращих світлин міжнародного фотоконкурсу всеукраїнської газети «День». Традиційно ж цю виставку приймає Східноєвропейський національний університет імені Лесі Українки, який щоразу створює найсприятливіші умови для відвідувачів.