Професор Віктор Пушкін багато років дружить із газетою «День». Він не лише політичний експерт і постійний автор нашого видання. За сприяння Віктора Юхимовича фотовиставки та Дні «Дня» неодноразово відбувалися в стінах його рідного вузу — Національного гірничого університету. Віктор Юхимович — відомий і авторитетний учений, а головне — великої душі людина, завжди радий допомогти своїм учням і колегам. «Моральна чистота і порядність мають бути головними цінностями кожної людини. У кожного є вибір. І кожен повинен розуміти, що, вибираючи порядність, чесність і непідкупність, він повинен дотримуватися цих принципів завжди і в усьому. А головне — не потрібно боятися. Ніколи і нічого», — говорить Віктор Пушкін. «День» поспілкувався з професором про виклики для нинішнього молодого покоління та перспективи вищої освіти.
— Вікторе Юхимовичу, ви викладали історію і політологію кільком поколінням студентів. Що можете сказати про нинішню молодь?
— У кожного покоління є свої особливості, свої чесноти і недоліки. Стосовно нинішнього покоління молоді, то при всіх позитивних якостях, не можна не визнати, що йому не завжди вистачає здатності самостійно мислити, критично оцінювати довколишню дійсність. Сьогодні молоді люди не можуть розраховувати і покладатися на підтримку держави — вони змушені розраховувати лише на себе. Можливо, тому спостерігається надмірний прагматизм. Багато хто хоче виїхати за кордон. Але я не осуджую за це молодих людей. Вони виїжджають туди, де, як вони вважають, зможуть себе реалізувати, матеріально забезпечити свою родину. А в країні, яка посідає одне з останніх місць у Європі за рівнем життя, вони приречені на безробіття або бідність. Але і за кордоном, я думаю, їх не чекає рай. Можливо, вони погано уявляють, що таке сучасна Європа. Зараз багато хто прагне жити і працювати в Польщі, де половина наших «заробітчан» має вищу освіту. Разом із тим два мільйони поляків, теж не від дуже хорошого життя, виїхали працювати до Англії. Трагедія полягає в тому, що ми втрачаємо найосвіченішу й амбітну частину молоді, без якої розраховувати на успішне майбутнє нашої країни неможливо.
— Як ви оцінюєте перспективи системи вищої освіти в Україні?
— На жаль, без зайвого оптимізму. Про які перспективи на найближчі десятиліття можна говорити в державі, де не здатні виробити зважену, реалістичну програму розвитку національної науки, культури й освіти? Україна опинилася в нелегкому становищі. Нам ще довго доведеться виплачувати багатомільярдні борги, відновлювати інфраструктуру Донбасу. Безумовно, викликає тривогу і сама якість освіти, яку дає наша вища школа.
— Чим ви найбільше пишаєтеся?
— Мабуть, це звучить не дуже скромно — саме слово «пишаюся». Проте пишаюся своєю родиною — донькою, онуком, а тепер і правнучкою Сашенькою. Пишаюся тим, що, незважаючи на всі обставини, не плазував, не догоджав нікому в цьому житті. І завжди мав свою позицію. Прагнув жити по совісті. Пишаюся своїми чудовими колегами. Своїм рідним університетом, кафедрою, з якою пов’язано майже півсторіччя мого життя.
— Чи є у вас свій «рецепт довголіття»?
— Я не можу претендувати на знання такого рецепту. В кожного своє уявлення і досвід. Довголіття визначається не кількістю прожитих років, а тим, як ти ними розпорядився. Активне життя, життєлюбність, шанобливе ставлення до людей, цікава, захоплива робота, відчуття, що ти потрібен, підтримка близьких — ось що подовжує наше життя, робить його насиченим, осмисленим і плідним.
28 січня Віктор Юхимович святкує свій день народження. «День» бажає своєму другу міцного здоров’я і зберігати бадьорість духу та неповторний гумор.