Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Раду пікетували профспілки та «кредитний майдан»

З-під куполу відповіли: Індексація пенсій — не раніше грудня, а валютний закон гальмує спікер
17 червня, 2015 - 11:27
протест
ФОТО РУСЛАНА КАНЮКИ / «День»

Учора близько 1,5 тисячі осіб провели акцію протесту біля будівлі парламенту. Збори відбувались мирно. Перед будівлею парламенту вишикувався кордон правоохоронців.

Серед мітингувальників були представники «кредитного майдану», які вимагали від нардепів і присутнього в Раді міністра фінансів Наталії Яресько вирішити проблему валютних і гривневих вкладів і позик.

Активісти від профспілок вимагали переіндексації заробітних плат і пенсій, зниження вдвічі ціни на газ для населення, забезпечити робочими місцями безробітних і молодь. У понеділок ці ж умови вони передали керівництву Ради й КМУ. «До уряду ми висунули ультиматум: якщо уряд не відреагує негайно... тоді профспілки закликатимуть усе населення України, всі соціальні прошарки до загальноукраїнського страйку», — пояснив голова Конфедерації вільних профспілок Михайло Волинець.

Першими відповідь отримали профспілки. Індексація можлива не раніше 1 грудня, заявила з парламентської трибуни Яресько.

Пояснень для банківських клієнтів виявилося ще менше. Про їхню проблему «забули» в Раді, як і про обіцянку винести на розгляд парламенту на третє читання законопроект про реструктуризацію валютних кредитів. Чому так вийшло, «День» поцікавився у секретаря парламентського комітету з питань фінансової політики й банківської діяльності Максима Полякова. «Це особиста відповідальність спікера Гройсмана. Банківський комітет законопроект підтримав і передав спікерові...» — пояснив він. За його словами, у влади немає бажання розв’язувати цю проблему. Хоча масштаби її не такі вже й великі, впевнений депутат. Зараз не реструктуризованими є всього 15% усіх валютних вкладів, говорить він. Щоб закрити це питання, необхідно, запевняє Поляков, за різними оцінками до 7 мільярдів гривень. Для розв’язання депозитної проблеми найближчим часом депутат обіцяє подати в Раду законопроект, що дозволяє викупляти з певним дисконтом проблемні депозити й гасити ними кредити.

Народний депутат, член парламентського комітету з питань фінансової політики й банківської діяльності Павло Різаненко в розмові з «Днем» зазначає, що згоден з мітингувальниками й проблеми банківських вкладників треба розв’язувати. Проте слід розуміти, говорить він, що пропоновані варіанти не реалістичні. «Валютні кредити видані з грошей вкладників. Зміна вартості позик, будь-яка їх реструктуризація або конвертація передбачає зміну вартості», — пояснює нардеп. Це призведе до того, що різницю мають сплатити банки, але у них зараз збитки. Отже, розплачуватимуться вкладники. «Вони вже платять тим, що близько 60 банків за два роки виведено з ринку й клієнти не можуть отримати свої гроші. Тому вимоги вкладників і позичальників взаємоконфліктні», — пояснив Різаненко. Як компроміс він пропонує дати кредитну відстрочку позичальникам (до моменту стабілізації банківської системи), при цьому знайшовши варіант для вкладників, щоб вони не квапилися знімати свої гроші.

Наталія БІЛОУСОВА, «День»
Газета: 
Рубрика: