Вчора інтернет-проекту «Україна Incognita» виповнилося чотири роки. Нагадаємо, що свою назву він отримав від однойменної першої книжки з Бібліотеки «Дня». З моменту створення інтелектуального ресурсу одним із ключових завдань свідомо було обрано реконструкцію правдивої української історії. Головний редактор «Дня» Лариса Івшина переконана, що саме наша історія є найпотужнішим джерелом української ідентичності. За її словами, на пострадянському просторі «боротьба точиться не лише за ресурси, не лише за нафту й газ, а насамперед — за місце в історії». Саме тому творці «Україна Incognita» приділяють особливу увагу суперечливим, маловідомим та взагалі невідомим для більшості українців епізодам нашого минулого.
Сьогодні веб-портал «Україна Incognita» не тільки містить вже традиційні газетні рубрики «Історія і Я», «Маршрут №1» та «Сімейний альбом України», а й вперше в українському інтернет-просторі представив безпрецедентний віртуальний фонд найкращих українських музеїв — «Музеї онлайн». Інтерактивна «Інтелектуальна карта України», сформована за активної участі наших читачів, відтворює минуле різноманітних куточків України — від цілого міста до знакових окремих вулиць.
«Українці нарешті почали в минувшині шукати відповіді на сучасні виклики. Звідси — підвищення зацікавленості до «Україна Incognita». І це добре. Інтерес до сайту можна пояснити і тим, що історія стала стратегічним інструментом інформаційної політики Росії. Путін використовує її як засіб маніпуляції, вважаючи український народ частиною єдиного «російського народу». А всю історію України... у Кремлі трактують як історію Росії, — зауважив у коментарі доктор історичних наук, професор, заступник директора з наукової роботи Інституту історії України НАНУ, автор «Дня» Станіслав КУЛЬЧИЦЬКИЙ. — Сучасна політика Путіна спрямована не лише на поневолення України, а й на знищення національної пам’яті нашого народу. Тому, те, що робить газета «День» та її численні проекти, зокрема видавнича бібліотека і інтернет-ресурс «Україна Incognita» — переоцінити важко. Газета сконцентрувала навколо себе авторитетних українських інтелектуалів, зокрема фахівців з історії. І тепер, скажу відверто, навіть важко надрукуватися — існує велика конкуренція між статтями. Потрапляють у друк — лише найцікавіші. Але вони відразу задають тону інформаційній картині. Частину актуального матеріалу автори пишуть спеціально для сайту «Україна Incognita». Інтернет — це сучасний інструмент для того, щоб сотні тисяч людей могли одночасно читати, коментувати, поширювати один одному найважливіші тексти. Правильною роботою в цьому напрямку «День» загалом і проект «Україна Incognita» зокрема здобувають все більшу аудиторію. Вітаю проект з річницею і бажаю нових яскравих авторів і вдячних читачів!»