Завдяки реформам така допомога має стати якісною та доступною. «Людина має перебувати вдома й активно долучатися до життя громади, а не переселятися в заклад. Для цього треба переглянути підхід до надання допомоги і працювати на рівні громади, надавати підтримку за місцем проживання», — наголошує Оксана СУЛІМА, начальниця Управління у справах людей похилого віку та надання соціальних послуг Міністерства соціальної політики.
Зараз чиновники вибудовують клієнтоорієнтовану систему, визначаючи індивідуальні потреби тих, хто потребує допомоги, і запроваджуючи державні стандарти надання соцпослуг. Ключ до успіху — перепідготовка працівників соціальної сфери. Ще влітку Інститут суспільно-економічних досліджень розпочав проект «Соціальні послуги для дітей з важкими формами інвалідності». Спочатку планували обмежитися дводенною тематичною конференцією з участю методологів та практиків із США. Проте охочих заглибитися в тему і долучитися до обговорення виявилося більше, ніж очікували організатори. Тож для відповідей на запитання провели ще два вебінари з американцями, а потім випустили практичний посібник «Бачити спочатку Людину».
КИЇВ «ДРУЖНІЙ» ДО ЛЮДЕЙ З ОБМЕЖЕНИМИ МОЖЛИВОСТЯМИ / ФОТО МИКОЛИ ТИМЧЕНКА / «День»
«Перевага соціальних послуг порівняно з іншими механізмами соціальної підтримки, такими як пільги, виплати, субсидії, — в індивідуальному підході, оцінці конкретних потреб особи перед наданням допомоги, — каже Маріанна ОНУФРИК, керівниця проекту. — Тож у посібнику ми подаємо чіткі практичні рекомендації щодо того, як побачити безпосередньо людину чи дитину, а не її інвалідність, і як забезпечити їй гідне життя у родині та громаді».
Книжка розрахована на тих, хто взаємодіє з дітьми з інвалідністю: батьків, вихователів, соцпрацівників і складається з трьох частин. У першому розділі пояснюється, як сформувати для дитини персональну освітню програму за допомогою форми індивідуального розвитку. Друга частина присвячена наданню соціальних послуг громадою конкретній людині, цілям і методології цього процесу. Заключна тема — житлові програми для осіб з інвалідністю.
ІСЕД надішле посібник соціальним службам та профільним підрозділам місцевої влади. Ознайомитися з ним можна і на сайті організації. Команда проекту обіцяє продовжувати розробку та популяризацію цієї теми надалі.