Над документом, присвяченим наслідкам глобального потепління на 1,5 градуса за Цельсієм, працювали понад 100 провідних науковців з усього світу. Зі звітом можна ознайомитись на сайті Міжурядової групи експертів з питань змін клімату (www.ipcc.ch).
Як зауважують у громадській організації «Екодія», документ підтверджує вплив діяльності людини на зміну клімату та виходить у рік, коли екстремальні погодні явища та температурні рекорди зафіксували на всіх континентах планети. Єдиним способом запобігти катастрофічним наслідкам цих змін вчені назвали зниження викидів парникових газів вже сьогодні та низьковуглецевий розвиток у всіх країнах світу.
«За підрахунками науковців, близько 2,4 трильйона доларів США (або 2,5% світового ВВП) мають бути щорічно інвестовані у боротьбу зі зміною клімату: підтримку та розвиток чистих енергоефективних технологій з метою трансформації енергетичного сектору. Результатом спільних дій має стати зменшення щорічних глобальних викидів парникових газів удвічі вже 2030 року і, як наслідок, у рази менший вплив на екосистеми та життя людей», — звертають увагу в «Екодії».
Анна АКЕРМАНН, керівниця кліматичного відділу Центру екологічних ініціатив «Екодія», констатувала, що представлена доповідь фактично показує наявність технічної можливості різкого зниження глобальних викидів парникових газів, утримання підвищення температури на рівні 1,5 градуса і вихід на нульові викиди вже до 2050 року.
В «Екодії» нагадують, що раніше міжурядова група експертів зі зміни клімату повідомляла — з нинішніми викидами парникових газів світ рухається до потепління щонайменше на 3—4 градуси за Цельсієм. Уже сьогодні це призводить до збільшення частоти та інтенсивності посух, злив, ураганів та інших екстремальних явищ, до танення льодовиків та знищення цілих екосистем.
Громадська організація наводить дані дослідження Інституту економіки та прогнозування НАН України «Перехід України на відновлювану енергетику до 2050 року», де зазначається, що до середини століття ми маємо технічну можливість перейти на 91% відновлюваних джерел енергії. Водночас національно-визначений внесок України до глобальної Паризької угоди, спрямованої на утримання глобального потепління на рівні 2 градусів за Цельсієм, поки по суті ставить за мету нарощування викидів парникових газів протягом наступного десятиліття, що ілюструє інфографіка на сайті climateactiontracker.org.
Втім, додають в «Екодії», звіт, представлений у Південній Кореї, матиме важливий вплив на формування міжнародної політики у галузі зміни клімату протягом наступних років. Тож є надія, що його врахують і в Україні.