Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Щоб Харків відновив традиції літературного міста»

Письменників чекають на літературну резиденцію
4 жовтня, 2018 - 11:43

У листопаді в Харкові розпочинається спільний проект місцевої обладміністрації та осередку Міжнародного ПЕН-клубу — літературна резиденція. До «східного форпосту» України запрошують письменників з України й із-за кордону. Щоб стати учасником резиденції, потрібно мати щонайменше дві опубліковані книжки і надати пакет документів, серед яких — синопсис твору, над яким прозаїк планує працювати в Харкові. Координує проект Тетяна Терен, куратор — Тетяна ПИЛИПЧУК, завідувач науково-дослідного відділу Харківського літературного музею, а сам музей є основним організаційним партнером проекту.

«Є концепція, яку розробила Тетяна Терен, представниця ПЕН-клубу, разом із Харківською обласною державною адміністрацією. Літмузей абсолютно з нею погодився. Це цікава концепція. Чому літературний музей вирішив підтримати цю ініціативу? Наш музей «живий», він фіксує не тільки те, що відбувалося колись, а й намагається бути в процесі того, що відбувається сьогодні в українській літературі. І, звісно, ми зацікавлені в розвитку сучасної харківської літератури, харківської тематики, у відновленні літературних традицій міста. Адже основа колекції Літмузею — це 1920—1930 роки, епоха так званого Червоного Ренесансу, коли існував письменницький будинок «Слово», і, власне, ідея створити літературну резиденцію в місті з таким культурним бекграундом — цілком природна. Ми з Тетяною Терен про це говорили. І хотілось би в культурній пам’яті харків’ян актуалізувати події тих 20-х років, які для Харкова були знаковими, символічними», — розповідає Тетяна Пилипчук.

Організатори літературної резиденції обіцяють її учасникам триразове безкоштовне харчування, відшкодування витрат на проїзд, стипендію та житло в центрі Харкова.

«Наш музей уже давно думав про створення резиденції. Ми маємо філію в селищі Високий — це маєток-садиба Гната Хоткевича. Нам хотілось відкрити літературну резиденцію в цьому маєтку. Проте поки ми не обговорювали з обласною адміністрацією цей варіант, тому що маєток потребує капітального ремонту. Музей, власне, зараз займається оформленням необхідної документації для того, щоби розпочати ремонтні роботи», — розповідає про плани Літературного музею Тетяна Пилипчук.

Літературна резиденція в Харкові почне приймати відвідувачів із 15 листопада. Хто в ній писатиме, вирішить журі у складі відомих українських письменників.

Людмила ЛУТИЦЬКА, Харків
Газета: 
Рубрика: