Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Спиралися на старовинні світлини»

На Вінниччині за кошти Євросоюзу відреставрували старовинний палац
13 червня, 2017 - 11:37
ФОТО З САЙТА 20MINUT.UA

Майже 300 тисяч євро надав Європейський Союз на проведення ремонтно-реставраційних робіт зовнішньої частини палацу Грохольських-Можайських, який розташований у селі Вороновиця, недалеко від Вінниці. 9 червня в урочистій атмосфері відбулося відкриття оновленої пам’ятки національного значення. Почесне право перерізати традиційну червону стрічку й відкрити пам’ятну дошку з нагоди проведення реконструкції було надано представникам обласної та районної влади, а також проектному менеджеру Представництва Європейського Союзу в Україні Мирославі ДІДУХ.

«Палац Грохольських-Можайськиких є візитівкою проекту з відродження туристичної зони Вінницького району. Над втіленням цієї ідеї працювала доволі численна команда небайдужих людей, — каже Мирослава Дідух. — Коли я шукала інформацію про цей палац перед початком проекту, більшість відгуків були негативними, люди писали, що він у поганому стані і його треба рятувати. Тепер палац має розкішний вигляд. Місцеві жителі можуть пишатися такою пам’яткою архітектури і запрошувати туристів на екскурсії».

З історії відомо, що останнім власником маєтку із родини Грохольських був Адольф Грохольський, який згодом виїхав до Австрії. Через кілька років на торгах палац придбав Микола Можайський, а потім успадкував його брат Олександр Можайський, винахідник першого у світі літака, який піднявся у повітря з людиною на борту. Тепер на території цього палацу розташований Державний музей історії авіації та космонавтики України.

«Під час реконструкції палацу спиралися на старовинні світлини. Фасад музею був оздоблений унікальною ліпниною у вигляді голів биків, у такий спосіб польська династія Грохольських прагнула показати свою могутність і силу, — коментує директор музею авіації та космонавтики Віктор ДЕМ’ЯНЕНКО. — З боку на будівлі розміщені віночки з плодів ягід та фруктів, що символізує багатство землі. Щоправда, це «дублікат». Оригінальна ліпнина, яка була на будівлі двісті років тому, реставрації не підлягала. Тепер окремі її фрагменти зберігаються в музеї як експонати».

У межах грантового проекту відремонтували тільки зовнішню частину палацу. Капітального ремонту потребують також зали й кімнати. За попередніми підрахунками, на реставраційні роботи необхідно витратити щонайменше 30 мільйонів гривень. Кошти шукають.

Олеся ШУТКЕВИЧ, Вінниччина
Газета: 
Рубрика: