Виконано рішення суду щодо передачі Національному художньому музею України унікальної колекції образотворчого мистецтва АТ «Градобанк», до якої належать 735 картин, повідомила прес-служба Прокуратури Києва.
До колекції належать полотна відомих сучасних українських, таких як Олег Тістол, Тіберій Сільваши, Анатолій Криволап та ін., твори українських та європейських художників наприкінці ХІХ — початку ХХ століття. Зокрема, до колекції належать картини Огюста Ренуара, Василя Кандинського, Сальватора Далі та Пабло Пікассо.
Збірка понад 20 років перебувала на зберіганні в Національному банку України.
2004 року, зважаючи на високу культурну цінність зазначеної колекції та необхідності її збереження для України, державою ухвалено рішення про передачу її на постійне зберігання до Національного художнього музею України.
За позовом прокуратури міста Києва, заявленим в інтересах держави в особі Міністерства культури України та Національного художнього музею України, суд зобов’язав Національний банк України вчинити ці дії.
Це рішення неодноразово переглядалося судами різних інстанцій.
Зокрема, 15 квітня 2015 року Вищий господарський суд України відхилив касаційну скаргу «Градобанку» і колекцію залишив у державній власності.
Після набрання законної сили рішення суду тривалий час перебувало на виконанні в органах державної виконавчої служби Міністерства юстиції.
Унікальна колекція з картин та предметів декоративно-прикладного мистецтва вже передана до Національного художнього музею.
Колекція формувалася «Градобанком» з 1991 року, нагадує zaxid.net . У грудні 1996 р. мистецтвознавці дійшли висновку, що колекція картин коштує більше $5 млн. Того ж року «Градобанк» — у той час один із найбільших банків України — збанкрутував. Його голову Віктора Жердицького звинуватили у привласненні грошей, які Німеччина виділила на компенсації українцям — остарбайтерам часів ІІ Світової війни. Жердицького двічі брали під арешт і двічі виправдовували. Колекція стала заставою під кредит від Нацбанку. Цей кредит «Градобанк» повернути так і не зміг. У 2000 році його остаточно визнали банкрутом. Картини мали продати за борги на аукціоні, але торги не відбулися — їх ще у 1998 році заборонила Верховна Рада. А у 2004 році вона ухвалила закон про визнання колекції національним культурним надбанням. Нацбанк мав передати картини в Національний художній музей.
Між Мінкультом, Національним художнім музеєм і «Градобанком» у 2005 році був укладений договір, згідно з яким заборгованість «Градобанку» перед НБУ погашається за рахунок бюджетних коштів в обмін на передачу у власність спірної колекції. Саме цей договір намагався оскаржити «Градобанк».
За словами Юлії ЛИТВИНЕЦЬ, генерального директора НХМУ: «Нині колекція перебуває на тимчасовому зберіганні у музеї, бо судові справи ще остаточно не закінчені. Обов’язково буде проведена експертиза і реставрація деяких робіт, бо умови зберігання у Монетному дворі Національного банку України не зовсім підходили для картин. Планується, що 17—18 листопада відвідувачі нашого музею побачать частину з колекції «Градобанку».