Потрапити на прийом до сімейного лікаря — неможливо, викликати «швидку» — теж, достовірна та точна статистика про кількість хворих на COVI-19 — відсутня, відповідно, населення не дотримується профілактичних заходів, та й подібної інформації бракує. Крім цього, доставка ліків як гуманітарного вантажу від міжнародних організацій ускладнена новими рішеннями Мінсоцполітики (скасовано спрощену процедуру реєстрації вантажів, спрямованих на протидію поширенню коронавірусної інфекції). Це основні труднощі, котрі нині фіксують громадські організації і які свідчать про гуманітарну кризу на тимчасово окупованих територіях.
Шість громадських організацій, котрі опікуються захистом постраждалих внаслідок збройного конфлікту осіб, звернулися з відкритим листом до уряду із закликом вирішувати згадані проблеми.
«Попри спроби окупаційних адміністрацій приховати справжній масштаб гуманітарної кризи, пов’язаний із пандемією, після збору інформації з відкритих джерел, публікацій у соціальних мережах, аналізу звернень на «гарячі лінії» організацій за консультаціями і проханнями допомогти, стало відомо про найбільш складні виклики, пов’язані з пандемією на території ОРДЛО, — ідеться у зверненні громадськості. — Так, відбувається неконтрольоване поширення інфекції серед населення на ТОТ через відсутність коректної оцінки рівня захворюваності на COVID-19 та масового тестування; колапс медичної системи на окупованих територіях, оскільки медики на ТОТ не справляються із навантаженням, в окремих населених пунктах йдеться про перевантаження медзакладів втричі, використовуються санаторії, не призначені для перебування хворих і без медичного персоналу, а час очікування машини швидкої допомоги може складати до 10 годин через перезавантаження лікарень, подекуди медики взагалі не виїжджають на виклик; обмежений доступ цивільного населення до медичної допомоги на ТОТ та до лікарських засобів. Схожа ситуація спостерігається і на тимчасово окупованій території Автономної Республіки Крим та міста Севастополя».
На думку підписантів звернення, уряду варто провести термінове засідання чи урядову нараду під головуванням прем’єрміністра або профільного віцепрем’єрміністра України та спростити процедури оформлення і надання гуманітарної допомоги міжнародними організаціями. «А для допомоги жителям тимчасово окупованих територій українська влада, серед іншого, може подбати про варіанти забезпечення онлайн-консультування хворих, створення доступних інформаційних матеріалів. Громадські організації також переконані у важливості підняття питання гуманітарної кризи на тимчасово окупованих територіях через пандемію СOVID-19 на зустрічах гуманітарної підгрупи Тристоронньої контактної групи; винесення питання на міжнародний рівень для тиску на державу-окупанта у зв’язку з невиконанням нею зобов’язань щодо захисту цивільного населення, організації доступу гуманітарної допомоги з медичними препаратами та засобами індивідуального захисту для мешканців тимчасово окупованих територій», — вважають автори листа.