Вінниця стала дев’ятим містом із десяти в регіональному турі, де відбулася акція «В’язні Кремля». Вона має на меті привернути увагу громадськості до українських політв’язнів, яких утримує російська влада, в тому числі кримських татар. На знак підтримки правозахисники розмістили в центрі Вінниці символічну інсталяцію зі штучних великих капканів із закритими щелепами, показуючи, що «вони вже схопили свою здобич» — українських політв’язнів.
«Попри повернення до України 11-ти політв’язнів і 24-х військовополонених моряків, яке відбулося 7 вересня, в Росії й в анексованому Криму у в’язницях залишається 86 українців. Вони утримуються за сфабрикованими обвинуваченнями. Людей переслідують за релігійними та політичними мотивами, за їхні світогляди, громадянську позицію та громадянську діяльність. Є й такі, кого звинуватили у плануванні так званих диверсій і терактів, — щоб створити картинку для російської пропаганди», — відзначила голова правління ГО «Центр інформації про права людини» Тетяна ПЕЧОНЧИК.
За даними українських правозахисних організацій, за час окупації сотні українців та кримських татар побували за ґратами. 12 кримінальних справ і понад 300 адміністративних було порушено за мирні зібрання. Більш ніж 30 кримінальних справ стосувалися членства в заборонених у РФ організаціях, ще понад 70 — було порушено у рамках «антиекстремістського» законодавства РФ. З масовими переслідуваннями зіткнулися активісти і правозахисники з числа кримських татар. Серед них — Сейран Салієв, який під час рейду в Бахчисараї у травні 2016 року через мікрофон поінформував населення про обшуки у кримськотатарських домівках і закликав не залишатися осторонь. Його затримали в адміністративному порядку, але й після цього він продовжив займатися громадською діяльністю. У жовтні 2017 року Салієва заарештували разом з п’ятьма іншими жителями Бахчисарая за звинуваченням у тероризмі, йому загрожує до 20 років ув’язнення.
«Ми з чоловіком виховуємо чотирьох дітей, але скоро вже буде два роки, як він утримується у в’язниці. 11 жовтня 2017 року рано-вранці озброєні бойовики з собаками увірвалися до нашого будинку. Нічого не пояснюючи, вони повалили чоловіка на підлогу й наділи на нього наручники. Вивели з будинку, і відтоді я бачуся з ним тільки на судових процесах, які відбуваються у відкритому режимі, і на двох офіційних побаченнях, які дозволили через півтора роки у в’язниці, — розповідає дружина Сейрана Салієва, активістка «Кримської солідарності» Муміне. — І таких історій, як моя, у Криму — десятки. Коли вранці прокидаєшся від того, що розбивається скло і летить на дітей. Коли у жінки на сьомому місяці вагітності від жаху починаються пологи. Коли дочку приковують наручниками до автомашини, щоб вона не допомагала батькові під час серцевого нападу... Про це можна говорити багато. Але найстрашніше, що в таких умовах ростуть наші діти. Ми опікуємося двома сотнями дітей кримських політв’язнів, із них 168 неповнолітні, а 9 народилися після ув’язнення їхніх батьків, тобто вони ніколи не бачили своїх тат».
Муміне і сама вже стала жертвою переслідування. Навесні цього року російські силовики в Джанкої та Бахчисараї заарештували її та іншу активістку Лутфіє Зудієву за звинуваченням у «демонстрації забороненої символіки». Пізніше обох жінок відпустили, порушивши адміністративні справи. Але жінка не планує полишати громадську діяльність і закликає всіх небайдужих підтримати українських політв’язнів, хто як може. У Вінниці, зокрема, під час акції пропонували всім охочим написати листа чи підписати листівку для в’язнів Кремля, яка після туру буде передана кожному адресату.
Як писав «День», регіональний тур на підтримку «в’язнів Кремля» розпочався з середини серпня і триватиме до середини жовтня.