У неділю в приватному будинку для людей літнього віку в селі Літочки, що на Київщині, сталась пожежа. Загинуло 17 людей, п’ятеро осіб госпіталізовано, двоє з них у тяжкому стані. Врятувати вдалось 18 громадян. Усі обставини жахливого інциденту має з’ясувати спеціальна урядова комісія, яку очолив віце-прем’єр-міністр, міністр регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ Геннадій Зубко. Він доручив створити оперативний штаб для ліквідації наслідків трагедії, а також вимагає провести перевірку аналогічних закладів по всій Україні.
Після трагедії в Літочках держава має зробити висновки, як уникати подібних нещасних випадків, і з’ясувати, хто насправді винен: підприємець, що створив бізнес на утриманні літніх людей у приватному геріатричному закладі (як з’ясували слідчі, щомісячна плата становила шість тисяч гривень), чи державні органи, які не перевіряли умов утримання. Наразі підприємцю загрожує від трьох до семи років ув’язнення за порушення норм пожежної безпеки.
За словами Ксенії Пономарьової, директора Міжнародного благодійного фонду «Res.Publica» (фонд опікується геріатричними закладами на контрольованій території у зоні АТО), приватні будинки для людей літнього віку абсолютно ніким не контролюються. «Державні геріатричні заклади контролює Міністерство соціальної політики, а також соціальні органи захисту по областях. А якщо це недержавні установи, ніхто не має жодних питань, яким чином вони виконують свою роботу, — пояснює експерт. — Є інформація, що з 2011 року до таких закладів не мають жодного стосунку санепідемстанція та пожежники. Ці приватні заклади треба обов’язково взяти під контроль держави, мають бути хоча б нормативні акти для їхньої роботи. За кордоном такі установи справді приватні, але все одно вони працюють відповідно до певних документів, які корегує держава. Врешті, діє закон і забезпечуються права людей, чого у нас немає».