Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

У банківському секторі чекають приросту депозитів

Надлишки в домашніх бюджетах і субсидії — речі несумісні, — економіст
2 серпня, 2016 - 19:24
ФОТО РУСЛАНА КАНЮКИ / «День»

Обсяги кредитування домогосподарств зростатимуть протягом найближчих 12 місяців, повідомляє веб-сайт Нацбанку. Про це свідчать результати опитування банків про умови кредитування в другому кварталі 2016 року, проведеного НБУ. Як наголошується в підсумках опитування, його учасники — 66 банків, на які припадає більш як 96% загальних активів системи, — в цілому чекають збільшення кредитування домогосподарств, але прогнозують невелике зменшення обсягів корпоративних кредитів.

Частка респондентів, які чекають активізації кредитування фізичних осіб (27% опитаних), значно переважає над долею песимістів (16% опитаних), зазначають у Нацбанку. Чотири квартали поспіль, згідно з опитуванням, більшість банків вважають, що якість кредитного портфеля поліпшиться перш за все в корпоративному сегменті. А в другому кварталі спостерігається посилення попиту на кредити, особливо з боку корпорацій. Про це повідомили 53% опитаних банків (проти 45% в першому кварталі).

Найбільший приріст попиту, за даними учасників опитування, зафіксований на кредити малого й середнього бізнесу та гривневі кредити. Основні причини цього — зниження відсоткових ставок, потреба підприємств в оборотному капіталі й необхідність реструктуризації наявної заборгованості. У НБУ також зазначають, що банки п’ятий квартал поспіль продовжують вказувати на позитивні очікування й щодо припливу депозитів.

«Дійсно, відгук у населення на зниження відсоткових ставок Нацбанку буде значним, — сказав у коментарі «Дню» народний депутат Олександр Кірш. — Нацбанку вже давно треба було почати загравати з народом, адже це і для банку не критично, й людьми буде оцінено, особливо якщо обіцянки будуть реалізовані».

«Я поки не бачу великих передумов припливу депозитів населення, — підкреслив у розмові з «Днем» генеральний директор Аналітичного центру «Бюро економічних і соціальних технологій» Валерій Гладкий. — Навряд чи люди масово підуть у банки й понесуть туди «надлишки» родинного бюджету. Не з’явиться багато вільних грошей і у підприємств. Для них характерніший незадоволений попит на позикові кошти. А з жовтня рахунки за тепло для населення помітно підростуть. Подивіться на статистику звернень по житлові субсидії. Як вона співвідноситься з гіпотезою про зростання депозитів? Коли думаєш про це, виникає когнітивний дисонанс. Субсидії й депозити, на мою думку, речі несумісні».

Віталій КНЯЖАНСЬКИЙ, «День»
Газета: 
Рубрика: