У Вінницькому обласному краєзнавчому музеї відкрили документальну виставку «Самаритяни з Маркової», яка розповідає про польську родину Ульмів. Їхня трагічна історія стала поштовхом до створення у селі Маркова, де вони мешкали, Музею поляків, які віддали своє життя, рятуючи євреїв під час окупації Польщі нацистами у період Другої світової війни.
«У кожного народу є свої герої. У польського — це родина Юзефа Ульми. Гітлерівці знищили всю його сім’ю — дружину Вікторію, їхніх шістьох дітей та вісьмох євреїв, яких вони переховували. Це було зроблено для того, щоб налякати інші польські сім’ї, які допомагали євреям, — розповідає віце-консул Республіки Польща у Вінниці Войцех МРОЗОВСЬКІ. — За свій подвиг і людяність родина Ульмів удостоєна звання «Праведники народів світу», яке видає Ізраїльський інститут Яд Вашем для відзначення рятівників єврейського населення від нацистів. Понад 6000 поляків було відзначено цим званням».
Незважаючи на загрозу страти, Ульми та багато інших родин продовжували переховувати у себе приречених на знищення єврейських сусідів. Подібні ситуації відбувалися в Україні й на Вінниччині зокрема. Кандидат історичних наук, заступник директора Державного архіву у Вінницькій області Фаїна ВИНОКУРОВА розповіла, що під час окупації на Вінниччині було розстріляно і закатовано 170 тисяч євреїв, місцевих і депортованих з інших регіонів. І якщо комусь і пощастило врятуватися, то це тільки завдяки людяності українців, багатьох з яких також зараховано до «праведників народів світу».
«Сьогодні ми розглядаємо не просто сторінку в історії, а велику психологічну проблему. Проблему людського вибору в екстремальних подіях нацистської окупації. Ланцюжок ескалації є типовим, але не вирішальним, бо знайшлися люди, які силою духу зупинили масове знищення. На свій страх і ризик, — зазначає Фаїна Винокурова. — Ними є ті, кого світове єврейство називає «праведниками народів світу», бо вони зберегли людяність у пеклі. А це означає перемогу добра над злом. Нині у базі даних інституції Яд Вашем «праведниками народів світу» є вихідці з 44 країн світу. Україна посідає четверте місце за кількістю рятівників євреїв після Польщі, Голландії та Франції. Та першою серед українців, хто отримав це почесне звання, стала вінничанка Олена Вітер, яка врятували десятки єврейських дітей».@PZ