У цьогорічних національних змаганнях Enactus Ukraine взяли участь 12 команд із різних вищих навчальних закладів України. До фіналу, який відбувся 6 липня, потрапило чотири. Кожна команда мала 17 хвилин, щоб продемонструвати свої проекти, які вони реалізовували протягом року від ідеї до повної реалізації з результатами. Студенти Вінницького національного технічного університету представили три проекти й отримали перемогу. А все через те, як каже капітан команди Янна Чайковська, що підприємницькі ідеї студентів продемонстрували інноваційний підхід до розв’язання соціальних завдань конкретної людини і громади.
«Enactus Ukraine працює за трьома напрямами — екологічний, економічний та соціальний, — розповідає Яна Чайковська. — Тому проекти, які ми подавали на конкурс, так чи інакше було присвячено цим темам. Соціальний — був націлений на неформальну освіту. Упродовж року ми займалися з дітками з Жмеринського центру соціально-психологічної реабілітації. Навчали їх іноземних мов, проектного менеджменту, вчили працювати в команді, возили на екскурсії тощо. Тобто проводили соціалізацію цих дітей, і це був гарний досвід.
Другий проект — «Екологія без меж», який охоплює три підпроекти. Один із них Eco to go, що вже отримав підтримку на «Аукціоні проектів» у Вінниці, а також потрапив до списку найкращих проектів Enactus Ukraine. Він передбачає налагодження системи збору та утилізації паперових стаканчиків у кав’ярнях та коворкінгах. Наступний підпроект передбачає розподільний збір сміття в школах, зокрема збір сухих відходів та папера. Для цього ми вже встановили спеціальні контейнери в школі № 34, що дає можливість школярам заробляти кошти. Третій підпроект Eco to the World можна назвати міжконтинентальним. У складі нашої команди є іноземний студент, який ініціював дистанційне навчання для дітей із Гани, однієї зі шкіл міста Акра. Ми навчили їх виготовляти листівки з переробленого папера, які вони продають та отримують заробіток.
Третій великий проект під назвою «Орієнтир на успіх» має на меті підвищити комфортність пересування містом для людей із порушенням зору. Для цього прозорі офіси міста обладнали звуковими маячками, які за нашої ініціативи та підтримки Вінницької міської ради і Вінницької обласної організації «УТОС» розробили винахідники технічного університету. Тепер слабкозорі вінничани мають на своїх телефонах спеціальні програми, які синхронізовані з маячком. Програма активізується на відстані 20—30 метрів: вмикається відповідний сигнал, який допомагає їм дістатися до вхідних дверей. Система на етапі тестування, але представники «УТОСу» підтвердили, що вона допомагає людям з інвалідністю з зору зорієнтуватися в міському просторі.
Ми не маємо донорів, самі шукаємо спонсорів. Це студентська організація, яка об’єднує 26 ініціативних молодих людей. Ми вчимося на практиці. Тому цією перемогою наші проекти точно не завершуються».