3 травня 2004-го року відійшов у вічність справжній українець по духу, по мисленню і за національною пам’яттю Джеймс Мейс. Він присвятив своє життя не просто пошуку історичних фактів. Він шукав істину і справедливість. І саме він, американець, відкрив багатьом українцям очі на страшну трагедію, яку вчинив з нами сталінський режим — Голодомор. Трагедію, внаслідок якої загинула третина українців. Та, найголовніше, Мейс зумів довести, що голод 1932—1933 років був не просто збігом жахливих обставин. Голодомор був геноцидом українського народу. Джеймс Мейс помер 2004-го року, коли мало хто міг собі уявити залпи градів з території РФ по українських землях, по українських селах, по українцям. Та в його працях глибоко відчувається тривожне передчуття чергового оберту маховика нищення нашої нації.
«Спадщина Джеймса Мейса не лише не втрачає своєї актуальності з плином років, навпаки — її значення лише зростає. Особливо сьогодні — коли триває війна, розв’язана російськими окупантами, — ділився ще 2014-го пекельного для нашої країни року письменник, дипломат, голова Громадської ради з присудження Премії імені Джеймса Мейса Юрій ЩЕРБАК. — Джеймс Мейс завжди закликав українців до опору окупантам. Його заповіти, присвячені Голодомору і тому опору, який чинили йому українці, нині, на жаль, знову актуальні».
«Із позицією Мейса український читач може ознайомитися завдяки матеріалам, опублікованим газетою «День», — стверджує доктор історичних наук, член Громадської ради з присудження Премії імені Джеймса Мейса Станіслав КУЛЬЧИЦЬКИЙ. — Вже після Мейса багато хто з дослідників на основі зокрема, й тих архівів, яких у нього не було, змогли продовжити його справу і документально довести, що Голодомор був саме геноцидом».
Газета «День» стала для Джеймса Мейса з одного боку притулком, а з другого трибуною. Саме на шпальтах «Дня» він міг регулярно доносити читачам свої думки, знання і результати досліджень. Зрештою — доносити позицію. Після його смерті головний редактор газети День» Лариса Івшина започаткувала премію його імені, яка щороку вручається журналістам за їхню громадянську позицію. Показовий момент — адже саме брак громадянської позиції став тлом для забуття власної історії, власної біди і, як наслідок, прологом до чергової хвилі трагедії, яку ми знову переживаємо з 2014 року. «Ваші мертві вибрали мене»— так назвав в свій час свою статтю Джеймс Мейс, яка вийшла в одноіменній книзі «Бібліотеки газети «День». Та найголовніше— як швидко більшість українців засвоять Істину, яку доніс їм Мейс?