Торік у листопаді у полі між селами Кукавка і Тарасівка Могилів-Подільського району фахівці Львівського меморіально-пошукового підприємства «Доля» розкопали могилу, де виявили останки 19 тіл. За переказами старожилів, курган з’явився під час визвольних змагань 1919—1920-х років. Довгий час єдиним нагадування про масове поховання нагадував кам’яний хрест. Після ретельного дослідження пошуковці встановили, що у братській могилі були похоронені воїни Другої Волинської дивізії Армії УНР, які загинули від рук більшовиків. У п’ятницю, 28 вересня, знайдені останки 19 воїнів перепоховають на території Кукавської сільської ради і на знак вшанування встановлять пам’ятний знак.
«У 1919 році в Могилів-Подільському повіті уряд УНР утворив органи місцевої державної адміністрації. Але молода держава була змушена захищати свою територію від більшовиків. Тому у 1920 році для поповнення резервів проводилась мобілізація жителів 1899 та 1900 років народження. Склад військовослужбовців армії був досить різноманітним: від воїнів, які провели не один рік на війні і мали одяг різних європейських держав, до звичайних селян — одягнених у сільський одяг. Мобілізація 1920 року торкнулася і Кукавської волості, — ділиться історичними відомостями завідувач сектору інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю Могилів-Подільської РДА Тетяна ЧУВАШОВА. — 8—9 листопада 1920 року мобілізованих юнаків з навколишніх сіл було жорстоко страчено більшовиками. Місцеві мешканці поховали бійців у спільній могилі. Згодом житель із Кукавки Ісак Драбатий встановив на могилі кам’яний хрест і надгробок з написом про трагедію. У 1935 році, коли відбувалися репресії на території нашої держави, він був засуджений до розстрілу за те, що встановив пам’ятник на могилі загиблих героїв і точно при цьому вказав їхнє місце захоронення.
Протягом довгого періоду єдиною згадкою про страшну подію був лише цей пам’ятний хрест. Кілька років тому експедиції з числа українських науковців, які провели дослідження загибелі великої кількості військових ІІІ-ї Залізної дивізії та І Кулеметної дивізії (1,2,3 кулеметні бригади), підтвердили, що під хрестом існує масове поховання. Торік ми запросили пошуковців із меморіально-пошукового підприємства «Доля», що діє при Львівській обласній раді. Після ретельних розвідувальних робіт вони дослідили масове поховання воїнів УНР, виявивши 19 людських останків.
Черепи у віднайдених останків були зухвало розсічені навпіл та рубані поранення скелетних кісток, що засвідчує про насильницьку смерть від шаблі. На основі анатомічних показників доведено, що загиблим було до 25 років. Серед артефактів, що були знайдені поруч з останками, виявлено ґудзики, які належали трьом арміям різних держав. На жаль, ідентифікація осіб загиблих наразі неможлива.
Цієї п’ятниці ми вшануємо пам’ять цих людей: на території Кукавської сільської ради відбудеться поминальна церемонія з перепохованням останків 19 воїнів 2-ї Волинської дивізії Армії УНР. Запрошуємо всіх охочих віддати шану воякам за свободу».