Днями в Херсонській облдержадміністрації оголосили про старт онлайн-голосування за проект меморіала «Захисникам незалежної України», який мають встановити на Алеї героїв по вулиці Перекопській. Ідею відкритого голосування в ОДА реалізувати не дуже зручно. За посиланням, поширеним на сайті адміністрації, частково доступні заархівовані файли, а частково — просто зображення проектів меморіала, які спочатку треба завантажувати на комп’ютер, запам’ятовувати варіант, що сподобався, і вже потім голосувати. В очі кидається чимало помилок в описах до проектів, але хто це писав — невідомо. У конкурсній комісії заявили, що проекти оцінюватимуть без авторства, у зашифрованому вигляді, щоб не було заангажованості.
Втім, такий варіант все ж кращий за кулуарне рішення, яким намагалися протягнути проект минулого року. Як писав «День», тоді голова Херсонської ОДА Андрій Гордєєв анонсував встановлення пам’ятника українським воїнам різних поколінь до Дня Збройних сил України — 6 грудня. Однак оприлюднений проект меморіала викликав шквал обурення у ЗМІ і соцмережах. Автори ідеї пам’ятника припустилися кількох грубих ляпів. На плиту нанесли авторський малюнок художника Олексія Бондаренка, не спитавши у нього дозволу на використання зображення. Крім того, малюнок відредагували, прибравши з оригінального зображення воїна УПА. В адміністрації також хотіли обійти законний порядок встановлення об’єктів благоустрою, не отримавши дозволу міської ради.
Після такого резонансу в ОДА вирішили провести відкритий конкурс, проекти якого лише зараз стали доступні загалу. Цікаво, що від ідеї переробленого малюнка Олексія Бондаренка не відмовилися. Він є у списку проектів. В оригіналі малюнок містить чотирьох воїнів, які символізують єдність українських поколінь у боротьбі за незалежність: від Київської Русі, козаччини, визвольних змагань УПА і до сучасних українських бійців, які відстоюють незалежність країни у неоголошеній війні з Росією. Втім, у переробленому для пам’ятника варіанті чомусь зник боєць УПА.
«Наступне засідання конкурсної комісії заплановане на 13 вересня. Там будемо вирішувати, як рухатися далі. Особисто я — за другий етап конкурсу, адже представлені зараз проекти не «тягнуть» на їхню реалізацію у первинному вигляді, — коментує «Дню» Михайло Вустянський, архітектор і член конкурсної комісії. — Я бачу це як подальшу роботу з кількома учасниками, які пропонують непогані ідеї. Особисто мені подобається не переробка наявної дошки пошани у меморіал, а створення нового об’єкта. Звичайно, буде врахована громадська думка, отримана при голосуванні та із загальних відгуків. Але остаточне рішення — за комісією».