Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Відомих – понад 40, невідомих – тисячі»

У Покровську Донецької області відкрили меморіальну дошку сотникові УНР — Нечипорові Губі
20 лютого, 2018 - 11:49
ФОТО ZAXID.MEDIA

9 лютого 1892 року на станції Гришино Бахмутського повіту Катеринославської губернії (сьогодні — місто Покровськ) народився Нечипір Губа. Згодом він став сотником армії Української Народної Республіки, брав участь в її Першому зимовому поході. Помер в еміграції, де саме — невідомо.

Пам’ять про сотника відроджують у Покровську активісти. 19 лютого в місті відкрили меморіальну дошку Нечипорові Губі. Ініціатори — громадські організації «Культурно-освітня фундація «Лібері Лібераті» та «Українська ініціатива», їх підтримали влада Покровська та Міністерство інформаційної політики.

«Ідея з’явилася три місяці тому, — розповідає Максим ПОТАПЧУК, голова ГО «Культурно-освітня фундація «Лібері Лібераті». — Це перша така пам’ятна дошка на Донеччині. Таких героїв із Донеччини та Луганщини дуже багато. Наразі відомих — понад 40, невідомих — тисячі. Відомі переважно ті, хто був генералами армії УНР, як, наприклад, Микола Шаповал, або сотниками, як-от Нечипір Губа. Є свідчення Симона Петлюри, що дуже велика кількість наших земляків зі сходу служили в армії УНР, були дуже дисциплінованими та освіченими бійцями. Багато героїв залишаються невідомими, бо зазвичай, коли люди йшли воювати на боці УНР, то не поширювали інформацію про це. Вдома залишалися родина, діти, й вони боялися переслідувань. Ми хочемо відновити пам’ять про цих героїв. Перший у нас — Нечипір Губа. Далі хочемо надихнути на таке громади Маріуполя, Сартани, де також народилися відомі діячі доби УНР. Це також Слов’янськ, села неподалік від Маріуполя, Краматорськ. Багато відомих діячів УНР народилися й на Луганщині».

Щоб школярі в Покровську більше знали про свою історію, їм прочитали лекцію про добу визвольних змагань 1917 — 1921 років і подарували понад 150 книжок від Міністерства інформполітики. «Це не перша наша зустріч зі школярами в Покровську. Рік тому «Українська ініціатива» вже приїздила туди, ми координували лекцію в місцевому університеті. Інформацію про Нечипора Губу сприйняли дуже позитивно», — додає Максим Потапчук.

І вже 21 лютого «Українська ініціатива» відкриє меморіальну дошку підполковникові армії УНР Дмитрові Ліницькому в Сватовому Луганської області. Максим Потапчук розмірковує: «100 років тому в усіх куточках України люди взялися за зброю, об’єднавшись заради майбутнього країни, заради її розбудови. Це об’єднує нас і сьогодні».

Марія ПРОКОПЕНКО, «День»
Газета: 
Рубрика: