Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Військових перевірять на гепатит С

Міжнародний альянс з ВІЛ/СНІДу в Україні спільно з Міноборони починають безкоштовне тестування учасників АТО
30 липня, 2015 - 12:04

За інформацією експертів, в останні місяці медики фіксують ріст інфікування на цю хворобу, зокрема, у військових та представників інших силових структур. Причина — небезпечні умови життя на передовій.

Водночас фахівці «Альянсу» кажуть, що в Україні досі немає статистики щодо поширення гепатиту С серед усього населення: єдиною офіційною цифрою є 43,5 тисячі зареєстрованих хворих з гепатитом. Натомість за даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), до 8% населення України живе з цим вірусом. Це приблизно 3 мільйони осіб. Проблемою для України є й недоступність лікування гепатиту С через високу ціну антивірусних препаратів.

Сьогодні у конфлікті на сході задіяні сотні тисяч військовослужбовців, цивільного населення та медиків. Через значну кількість поранених, ускладнення екологічних та санітарних умов ризик інфікуватися гепатитом значно зростає. Крім того, стверджують експерти, безпосередньо у районі проведення бойових дій майже відсутні засоби профілактики вірусних інфекцій.

— Проблема гепатиту С на території проведення АТО — не порожній звук. Це зона ризику, де люди дістають поранення, відбувається прямий контакт з кров’ю, тому виникає великий ризик інфікуватись. Якщо в госпіталях профілактика поставлена добре, то в польових умовах вона практично не ведеться. Людям потрібно розповідати про це захворювання, як з ним боротися, куди звертатись, де пройти тестування тощо — розповідає колишній речник АТО Олексій Дмитрашківський.

Здати аналіз крові — єдиний спосіб точно визначити наявність вірусу. Якщо своєчасно виявити вірус та почати лікування, понад 90% пацієнтів повністю одужують.

— Ми вперше розпочинаємо інноваційний проект тестування на вірусний гепатит С бійців, які пройшли АТО. Попередній скринінг серед поранених у Головному військовому клінічному госпіталі, проведений нещодавно за ініціативи «Альянсу» та за повної підтримки «Волонтерського десанту» і Міноборони, показав значно вищу за середню по Україні кількість позитивних результатів на наявність інфекції, — говорить директор з політики і партнерства Міжнародного альянсу з ВІЛ/СНІД в Україні Павло Скала.

За його словами, отримані дані не є репрезентативними, тому «Альянс», за підтримки Міноборони та МВС України, розпочинає впровадження своєї пілотної ініціативи. Планується провести п’ять тисяч скринінгів швидкими тестами, які протягом 10 — 15 хвилин надають результати. Ініціатори проекту мають намір охопити тестуванням до 2,2 тисячі осіб у військових шпиталях, до 500 осіб у центрах реабілітації, 1,2 тисячі у військових частинах, 500 осіб у військових комісаріатах та до 600 демобілізованих осіб по всій Україні.

Оксана МИКОЛЮК, «День»
Газета: 
Рубрика: