«Якщо заштрихувати на карті України всі локації, де була Фотовиставка «Дня», буде видно, як з часом залишається все менше і менше «білих плям», — розповіла напередодні головний редактор Лариса ІВШИНА. За 20 років історії газети «День» уже увісімнадцяте організував найбільший національний фотопроект — конкурс серед професіоналів та аматорів на найкраще змістовне віддзеркалення української «картини світу». У 2016 році «День» представив свого роду великий сімейний альбом України, на знімках якого — люди, які формують обличчя країни (але не «заяложені» у медіа особи), події, якими вона жила останнім часом. Після грандіозного ажіотажу на презентації XVIII Фотовиставки в Києві, експозиція встигла побувати в Сумах, Дніпрі та Прилуках. Настала черга Донеччини — особливо важливого для «інтелектуального десанту» газети «День» регіону.
Фотовиставка їде на Схід не вперше, точніше сказати, повертається — у 2011 та 2013 роках вона вже була в Донецьку, де зустріла багато вдячних відгуків і теплих емоцій відвідувачів. Лариса Івшина неодноразово наголошує, що ті люди зі сходу, а також Криму, які пережили «катарсис» під час великого протистояння з ворогом і обрали Україну, — найцінніші громадяни, і можуть стояти «в авангарді» перетворень з «країни олігархічної» на «країну нормальну».
Слов’янськ — місто трагічного символізму, куди першими прийшли «зелені чоловічки» і звідки розгорілася російсько-українська війна на сході. Місто, що відоме незламним журналістом Ігорем Александровим, який загинув у 2001 році, першим кинувши виклик «донецькій мафії». Зараз Слов’янськ славиться неабиякою громадянською активністю, але досі потребує великої культурної роботи, повернення нестереотипізованої історії та якісного оновлення еліт. Його «відкриття» Україні ще попереду. Тож запрошення від Слов’янська журналісти газети «День» сприйняли з особливим інтересом.
Урочиста церемонія відкриття Фотовиставки «День-2016» відбудеться 17 березня о 14.00 у Центральній міській бібліотеці (пл. Соборна, 2А). Про цю бібліотеку «День» писав раніше як про вогнище відродження культури й соціальної комунікації (див. «Зміни «за книжкою», №234 за 2016 рік). Після відкриття фотовиставки, о 14.45, відбудеться зустріч авторів «Дня» з представниками місцевої громади на тему «Національний діалог» та презентація книжкових новинок з серії «Бібліотека газети «День».
Також 17 березня об 11.30 студенти й викладачі Донбаського державного педагогічного університету та всі охочі матимуть змогу взяти участь у зустрічі-дискусії з авторами та журналістами газети «День». Запрошуємо донеччан до спілкування (подія відбудеться у головному корпусі, вул. Генерала Батюка, 19).
Жителі міста уже в очікуванні зустрічі з «Днем» наживо. Ось що вони кажуть:
«ФОТОВИСТАВКА ДІЄВО РОБИТЬ АКЦЕНТ НА АКТУАЛЬНОМУ — ЄДНАННІ УКРАЇНИ»
Олег ЗОНТОВ, міський голова Слов’янська (2014—2015 рр.), журналіст:
— Фотовиставка «Дня» — це популярний і відомий у всій країні захід, який має по-справжньому довгу та позитивну історію. Вона мандрує багатьма українськими містами вже не перший рік, люди про неї знають, чують, відслідковують її маршрути, чекають. Цей факт вже гарантує велику зацікавленість і увагу слов’янців до події такого високого рівня.
Нині, на щастя, Слов’янськ переживає гуманітарний «бум», мешканці звикають ходити і проявляти активність на культурних та інтелектуальних заходах. А сама цікавість подачі Фотовиставки «Дня» — приїзд журналістів з газети, представлення Бібліотеки, живий діалог зі студентами і мешканцями після урочистого відкриття — особливо підігріває очікування та увагу. Гуманітарний «бум» нам тут здається особливо сильним на тлі того, що останніми роками до війни ідентифікація нашого регіону як частини України штучно придушувалася, і нав’язувалася, активно просувалася регіональна ідентифікація. Добре, що відчувається запит мешканців на усунення цієї прогалини та дисонансу. Матеріали Фотовиставки «Дня» якраз покликані донести, що «я — українець» стоїть на першому місці, а вже потім «я — мешканець Донеччини, Слов’янська чи будь-якого іншого міста». Вона дієво робить акцент на актуальному — єднанні України.
«ДЛЯ МІСТА ЦЕ МОЖЛИВІСТЬ ПІДНЯТИСЯ НА РІВЕНЬ ВИЩЕ»
Марина ОЛIЙНИК, начальник відділу культури Слов’янської міської ради:
— На фотовиставку «Дня» чекаємо з нетерпінням, з позитивними емоціями та передчуттями. По-перше, це розширює обмін конструктивним досвідом, по-друге, сподіваємось, що по-іншому підніме статус міста, адже хочеться, щоб про Слов’янськ чули не тільки як про місто початку війни, а й з кращого боку. Вірю, що Фотовиставка допоможе розширити кругозір жителів, адже варитися в одному «котлі» постійно — категорично шкідливо, потрібні нові вливання. Для міста це можливість піднятися на рівень вище і розвиватися в культурному плані, можливість сказати мешканцям, що «нам є куди піти» і з користю провести дозвілля. Фотовиставка — це одна із сходинок розвитку міста в культурному плані й кожного із жителів, який прийде і подивиться на цю неї. А можливо, в результаті будуть народжені нові спільні проекти, з’являться ідеї, може комусь Фотовиставка «Дня» змінить життя, хтось розкриє для себе мистецтво фотографії. Впевнена, що вона кожного наштовхне на щось нове.
«ВАЖЛИВО ПРОВЕСТИ ТАКИЙ ЗАХІД, ЩОБ ЛЮДИ ДІЗНАВАЛИСЯ БІЛЬШЕ ПРАВДИ»
Лариса МАМЕДОВА, директор Центральної бібліотеки міста Слов’янська:
— Однозначно виставка «Дня» буде користуватися популярністю в місті, про неї писатимуть і говоритимуть. Важливо провести такий захід у нашому місті, щоб люди перш за все дізнавалися більше правди. Я уважно читаю газету «День» в інтернеті, відстежую в соціальних мережах, і мені дуже подобається ваше видання. Впевнена, що воно буде особливо корисним для всіх наших городян. Треба, щоб ще більше людей знали, що є такий «День», де дуже багато цікавого, потрібного, корисного і правдивого. У нашій бібліотеці відвідувачі з цікавістю беруть читати книги «Дня», що були раніше подаровані вами.
«Найперше, кожного разу ми прагнемо показати свою роботу там, де є партнери газети «День», які розуміють цінність культурної співпраці і роблять можливі для них кроки назустріч», — зазначає головний редактор Лариса Івшина. У Слов’янську партнером акції «Дня» виступила компанія «Керамічні маси Донбасу», завдяки підтримці Віктора Левіта.
«Ми розуміємо важливість підтримки таких проектів, як ініціативи газети «День», адже це робота з метою зміцнення української державності та формування свідомого суспільства, — розповідає голова наглядової ради підприємства «Керамічні маси Донбасу» Віктор ЛЕВІТ. — Місяці окупації Слов’янську були часом руйнації бізнесу, ми зазнали великих збитків, і в жодному разі не хотіли би повторення. «День» — відоме видання з власною україноцентричною позицією і змістовним наповненням, тому радіємо увазі цього медіа до нашого регіону і намагаємося допомогти як можемо».
Фотовиставка «Дня» в Центральній міській бібліотеці Слов’янська триватиме з 17 до 26 березня, з 10.00 до 18.00, без вихідних. Вхід — вільний. Всі охочі зможуть проголосувати за кращу фотографію, а також придбати видання Бібліотеки газети й оформити передплату на свій «День»!