Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Європа в німецько-російському полоні»

Михайло ГОНЧАР пояснив, чому Меркель «просить» Кремль відновити проект «Південний потік»
17 грудня, 2014 - 12:17

Німеччина раптом зараз розцінила заяву президента РФ Володимира Путіна про закриття Південного потоку як неофіційну, і зажадала від Росії прояснити її позицію щодо проекту. «Потрібно вивчити всі юридичні питання, що стосуються проекту Південний потік і скористатися ними для відновлення переговорів з Росією», — заявила після зустрічі з прем’єр-міністром Болгарії Бойко Борисовим в Берліні канцлер Німеччини Ангела Меркель, передає агентство Reuters. Більше того, німецький канцлер назвала РФ «надійним партнером у газових поставках», і зауважила, що не можна його втратити.

Про що сигналізує ця раптова заява і чи пристане Росія на «вмовляння» Німеччини та Болгарії — в коментарі «Дню» президента Центру глобалістики «Стратегія ХХІ» Михайла ГОНЧАРА:

— Як не крути, а Німеччина була і є російським сателітом в ЄС. Так зване прозріння Меркель, про яке останнім часом багато говорять, насправді не витримує перевірку Південним потоком.

Сам по собі проект «Південний потік» однозначно шкідливий для Євросоюзу. Адже він не веде до диверсифікації джерел постачання енергоресурсів. Але для самої Німеччини проект «Південний потік» є вигідним. По-перше, німецька компанія бере в ньому участь. А по-друге, у випадку реалізації цього проекту, Німеччина отримає місце сидіння на європейському газовому «вентилі». Річ у тім, що цим проектом передбачено будівництво невеликого інтерконектору через територію Австрії, який сполучить Південний потік і Північний потік. Цей сценарій умовно можна назвати «Європа в німецько-російському полоні». Адже Росія, в такому разі, спільно з Німеччиною будуть керувати газовими потоками в Європейському Союзі. РФ забезпечуватиме монопольні постачання газу по всіх напрямках, а Німеччина буде «радити» як маскувати російську антиконкурентну політику під європейський манер. Адже Німеччина чим аргументує ЄС потребу схилити Росію до відновлення проекту «Південний потік»? Тим, що в такий спосіб вони, нібито, змусять Росію дотримуватися європейського енергетичного законодавства. Звичайно, Газпрому це не вигідно, і він ніколи на це не пристане. Але зробити вигляд, що це так, для росіян, а особливо за допомоги німців, запросто.

Щодо переговорів із Туреччиною про альтернативний проект газогону, які вже почала РФ, то вони цілком можуть бути припинені. Росія чим займається в Європі? «Розводом» і «кидком». Спочатку вони одних розводять на «дружбу» і «кидають», потім — інших. Тут доречно нагадати приклад Словенії, якій багато чого обіцяли росіяни, а паралельно вели переговори з Австрією, і зрештою Словенію «кинули». В ситуації з Південним потоком Росія «турецьким демаршем» спочатку «кидонула» п’ять країн, які підтримали цей проект безумовно (Угорщина, Австрія, Сербія, Болгарія, Німеччина). І точно так само вони «кинуть» Туреччину. Це така особлива гра Росії, спрямована на виторг найвигідніших умов і отримання статусу «особливо лояльного до ЄС партнера» .

Алла ДУБРОВИК, «День»
Газета: 
Рубрика: