Премія імені Джеймса Мейса за громадянську позицію в галузі публіцистики була заснована за ініціативи головного редактора «Дня» Лариси Івшиної 2008 року. Цьогоріч, попри всі складні обставини, вона традиційно вручатиметься — вже тринадцятому лауреату.
Нагадаємо, саме Джеймс Мейс, американець індіанського походження, один із найбільших дослідників Голодомору 1932 — 1933 рр., першим закликав українців ставити свічку пам’яті у вікні на знак пошанування заморених голодом наших співвітчизників. Приїхавши до України зі США, Джеймс Ернест Мейс став колумністом і редактором англомовної версії газети «День», протягом 8 років саме тут виходили його важливі тексти — зокрема вікопомна колонка «Свічка у вікні» ще 2003 року. Так само знаковою стала його «Повість про двох журналістів», уперше розказана в Україні історія про Гарета Джонса і Волтера Дюранті. Етика в журналістиці важила для нього надзвичайно багато.
ФОТО РУСЛАНА КАНЮКИ / «День»
«Серед дослідників української проблематики він першим вловлював загрози і ризики, які поставали, або можуть постати перед молодою українською державою. В його публікаціях немає ані натяку на надмірний дидактизм чи резонерство. Це був точний і почасти безпощадний зріз певної проблематики, підкріплений вагомими аргументами, часовий і просторовий її вимір. Події в Україні Джеймс Мейс розглядав насамперед під кутом творення громадянського суспільства, що від самого початку було основною метою і газети «День», — зазначала про колегу в передмові до книги «Ваші мертві вибрали мене...» головна редакторка «Дня» Лариса Івшина. До речі, всі охочі можуть замовити видання, матеріали якого допоможуть повніше розкрити особистість Джеймса Мейса і досі не втратили актуальності, за посиланням.
Відтак премія покликана відзначити тих, хто своїми роботами у галузі журналістики та публіцистики сприяє утвердженню історичної пам’яті народу, його національної самосвідомості та самобутності, є своєрідним нонконформістом на тлі часто, на жаль, «тусівкового» мейнстріму.
Лауреат премії визначається за рішенням громадської ради конкурсу з премії, яка діє на громадських засадах. Нагадаємо, уперше її вручили 2009 року кандидатові філософських наук, публіцисту Ігорю Лосєву. Також відзнаку в наступні роки отримали історик Володимир Бойко, доктор філософських наук Петро Кралюк, публіцист, кандидат філософських наук Сергій Грабовський, кінокритик, сценарист, історик культури, Сергій Тримбач, історик Олександр Палій, журналісти і автори «Дня» Ігор Сюндюков, Іван Капсамун, Валентин Торба, Наталія Іщенко, Лариса Волошина та інші. 2019 року премію отримав український журналіст, головний редактор сайта Цензор.нет Юрій Бутусов.
Рада премії вже визначилася, хто стане цьогорічним лауреатом, її фінансове забезпечення вже не вперше підтримує громадський діяч, голова Фонду «Магдебурзьке право» Михайло Поживанов.
Відзнака присуджується щорічно в меморіальні дні пам’яті Голодомору українського народу 1932 — 1933 рр. Цьогорічного лауреата буде оголошено в редакції «Дня» 25 листопада — зважаючи на коронавірусні реалії, захід відбудеться у змішаній формі — більшість учасників долучаться у форматі Zoom-конференції.