Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Захист минулого – запорука майбутньої перемоги

Учасники заходу з нагоди відзначення 50-річчя існування та діяльності Світового конгресу українців у Верховній Раді ознайомились з видавничими проектами газети «День»
31 серпня, 2017 - 18:37

За інформацією президента Світового конгресу українців Євгена Чолія, українська діаспора сьогодні — це понад десять мільйонів осіб. За умов належної стратегії й координації ця сила може стати вагомим фактором українського впливу на міжнародній арені. Власне, саме цього прагне Світовий конгрес українців, який цими днями відзначає своє 50-річчя. З нагоди ювілею у Верховній Раді відбулись урочисті заходи за участю спікера, народних депутатів та делегатів із різних країн.

Серед пріоритетних завдань, які стоять перед СКУ сьогодні, Євген Чолій відзначив сприяння європейській та євроатлантичній інтеграції України, посилення санкцій і міжнародну допомогу Україні, протистояння російській пропаганді, сприяння економічному розвитку і зростанню інвестицій, захист прав українців за кордоном, а також на окупованих територіях і в Росії. Голова парламенту Андрій Парубій у своєму виступі говорив про підтримку, яку надавала Україні діаспора на різних етапах нашої історії, зокрема в останні непрості для країни часи. «Дуже важливим сьогодні є захист нашої історичної пам’яті, — вважає Андрій Парубій. — Кремль намагається заперечити право України на існування, привласнивши собі нашу історію, зокрема її давньоруський період. Саме тому ми повинні розгорнути просвітницьку діяльність, пояснювати, розповідати не тільки про сучасну Україну, а й про нашу історію — історію величі й державності. Для нас вкрай важливо спільно протистояти інформаційним атакам з Кремля, який створив потужну інформаційну машину, щоб переконувати світ у тому, що в Україні триває громадянська війна, до якої він не має жодного відношення. Ми повинні продовжувати співпрацю в контексті протидії інформаційній агресії Росії. Цілком очевидно, що Україна не має тих неймовірних ресурсів, які є в Росії, але в нас є інша сила — це сила правди і переконання».

Відзначимо, що тема потреби в ефективній історичній політиці поставала в багатьох виступах. Тож зовсім невипадковою була участь в урочистому заході у стінах Верховної Ради газети «День». На запрошення народного депутата, голови комітету у закордонних справах Ганни Гопко, наше видання представило делегатам та членам парламенту видавничі проекти Бібліотеки «Дня». Учасники заходу мали змогу ознайомитись з останнім номером «Дня», погортати книжки, а також поспілкуватися з упорядниками новинки «Корона або Спадщина Королівства Руського», яка вже невдовзі буде представлена на Форумі видавців у Львові.

«Коли я готувалася до сьогоднішньої зустрічі, згадала британського дослідника Ланселота Лоутона, — розповідає Ганна Гопко. — У 1935 році, виступаючи в Палаті громад Великобританії, він сказав дуже важливі слова: «Незалежна і автономна Україна необхідна для європейського економічного прогресу і світового миру». Світовий Конгрес Українців всі ці роки намагався доносити до світу думку про те, що без миру в Україні не буде спокою в Європі загалом. Саме тут вирішується доля світу. В ХХІ столітті ми маємо свою геополітичну місію. Україні вдалося відновити незалежність лише 26 років тому, але як держава з понад тисячолітньою історією надалі вона повинна докладати дуже багато зусиль. Ми повинні вчити уроки історії й не наступати знову на ті ж самі граблі.

Надзвичайно важливо зберегти політичну єдність всередині країни. Напередодні нового політичного сезону політичний клас повинен знайти порозуміння довкола національних пріоритетів. Протягом останнього часу ми зробили вже чимало кроків, спрямованих на збереження української ідентичності. Маю на увазі декомунізацію, квоти для української мови на радіо тощо. Адже Росія не лише окупувала танками наші землі, а й намагається окупувати нашу історію, «приватизувати» Анну Київську тощо.

В цьому контексті хочу подякувати ініціативам газети «День», в якій, до речі, нещодавно було опубліковане інтерв’ю з генеральним секретарем Світового Конгресу Українців, головою комісії з визнання Голодомору геноцидом проти українського народу Стефаном Романівим (див. матеріал «Про системну співпрацю Києва з діаспорою» в №151 від 30 серпня ц.р.). Газета «День» виходить, зокрема, й англійською мовою та докладає чимало зусиль для того, щоб нести правду про Україну в світі. Хочу відзначити Бібліотеку газети «День», зокрема англомовне видання «Україна Incognita. ТОП-25».

Переконана, що ми повинні координувати наші зусилля щодо протидії російській інформаційній агресії. Останнім часом з’явилась низка проплачених статей у впливових американських та європейських виданнях, які таким чином стають майданчиками для російської пропаганди. Нагадаю, що аналогічні процеси мали місце й в часи Голодомору, коли, зокрема, Волтер Дюранті, який брехав, заперечуючи голод в Україні, отримав Пулітцерівську премію. Надалі на нас, вочевидь, чекає непроста боротьба, тому для України дуже важливо зберігати єдину позицію й не дозволяти жодним олігархам нав’язувати нам «болісні компроміси» або будь-які інші сценарії капітуляції, як це нещодавно намагався зробити у своїй статті у впливовому виданні The Wall Street Journal Віктор Пінчук. Переконана, що ми вже дозріли для того, щоб створювати власні якісні майданчики для здійснення міжнародної співпраці, які будуть вільні від впливу конкретних олігархів. Західні політики мають усвідомити, що успішна, демократична й безпечна Україна важлива для глобального геополітичного контексту. Закликаю всіх нас думати глобальніше й ставити більш амбітні цілі, вибудовуючи стратегії на десятиліття вперед».

Роман ГРИВІНСЬКИЙ, фото Артема СЛІПАЧУКА, «День»
Газета: 
Рубрика: