До 31 грудня 2015 року на замовлення держави видавці надрукували 5573,7 тисячі підручників для шкіл. Із жовтня минулого року контроль за виданням підручників було покладено на Інститут модернізації змісту освіти. За словами його директора Наталії Вяткіної, підручники видані у повному обсязі та наразі доставлені до регіональних відділів освіти, а школи їх не отримують через технічні проблеми.
«На території Луганської області обстріляли вантажівку, яка доставляла книжки. Доставку припинили через проблеми безпеки. Надалі розвозити їх доведеться під конвоєм. На Західній Україні все ще тривають Різдвяні свята і заклади не працюють у нормальному режимі. Часто до віддалених шкіл підручники возять із району їхні директори власним транспортом. Але для цього ще треба знайти транспорт та час», — описує ситуацію Наталія Вяткіна.
Розповідаючи про причини затримки видання підручників цього року, пані Наталія констатує недосконалість законодавчої бази та пізні управлінські рішення. Її слова підтверджує і президент Української асоціації видавців та книгорозповсюджувачів Олександр Афонін: «Відповідальність за проблему, яка виникла, має бути покладено на вищі владні інститути. Інститут модернізації змісту освіти не міг юридично працювати з видавцями раніше, оскільки наказ про його створення з’явився лише в серпні. До того ж, урядовці до останнього не могли визначитися, яким коштом видаватимуться нові підручники. Всі подальші кроки були зроблені поспіхом, щоб вкластися у бюджетний рік. Наша влада думала лише про форму, а не про кінцеву мету. Частина видавництв навіть відмовилася від державного замовлення, оскільки вони не могли виконати його в запропонований термін».
До слова, не виконали державне замовлення видавництва «Генеза» та «Освіта», тому шість підручників, які пройшли конкурс, досі не побачили світ. Це книги з історії України, географії, інформатики, всесвітньої історії та два підручники різних авторів із хімії призначені для сьомих класів з російською мовою.
Поки що підручники надруковано лише державним коштом. За кошти місцевих бюджетів, які до кінця року все ж було надано, щоб задовольнити потреби всіх школярів, у друкуванні поки що не брали участі. Про те, коли всі школи будуть забезпечені літературою, наразі не повідомляють.